Veleprodajna cena v Češka
CZ · Day-ahead spot cene · ENTSO-E
Trenutna cena
165.71€/MWh
24h povprečje
174.2€/MWh
−13.2 %vs. včeraj
24h min
83.0€/MWh
24h maks
250.2€/MWh
Delež OVE
9%
Jedrski delež
38%
Fosilni delež
51%
Censki grafikon
Trenutni energetski miks
Lignit: 47.1% (3,644 MW)
Jedrska: 38.1% (2,947 MW)
Biomasa: 3.6% (277 MW)
Drugi OVE: 3.6% (275 MW)
Zemeljski plin: 2.2% (169 MW)
Črni premog: 1.3% (102 MW)
Drugo: 0.8% (64 MW)
Sončna: 0.8% (58 MW)
Pretočna: 0.7% (56 MW)
Črpalna: 0.6% (49 MW)
Vetrna (kopenska): 0.6% (46 MW)
Odpadki: 0.4% (34 MW)
Akumulacijska: 0.1% (9 MW)
Nafta: 0% (4 MW)
Lignit47.1%
Jedrska38.1%
Biomasa3.6%
Drugi OVE3.6%
Zemeljski plin2.2%
Črni premog1.3%
Drugo0.8%
Sončna0.8%
Pretočna0.7%
Črpalna0.6%
Vetrna (kopenska)0.6%
Odpadki0.4%
Akumulacijska0.1%
Nafta0%
Total: 7.7 GW
Trenutna veleprodajna cena električne energije v območju Češka znaša 165.71 EUR/MWh (16.57 ct/kWh). V zadnjih 24 urah so se cene gibale med 83.0 in 250.2 EUR/MWh, s povprečjem 174.2 EUR/MWh.
Proizvodnja električne energije v Czechia je trenutno sestavljena iz 9 % obnovljivih virov, 38 % jedrske energije in 51 % fosilnih goriv. Proizvodna mešanica neposredno vpliva na veleprodajne cene — v urah z visoko proizvodnjo iz vetra in sonca so cene praviloma nižje, plinske elektrarne v konicah porabe pa jih dvigujejo.
FAQ
Zakaj se veleprodajne cene spreminjajo vsako uro?
Električne energije ni mogoče ekonomično shranjevati v velikem obsegu, zato se mora ponudba v realnem času ujemati s povpraševanjem. Vsaka ura ima drugačne razmere: ponoči je poraba nizka, v jutranjih in večernih konicah pa visoka. Sončna proizvodnja doseže vrh opoldne, veter se spreminja z vremenom. Cena odraža to urno ravnotežje — ko je ponudba obsežna (sončno opoldne, močan veter), cene padejo. Ko morajo plinske elektrarne obratovati za pokritje konice, cene skokovito narastejo. Zato v enem samem dnevu opazimo tako izrazita nihanja.
Kaj konkretno vpliva na ceno v tej ponudbeni coni?
Vsaka ponudbena cona ima svojo ceno, ki temelji na lokalnem ravnovesju ponudbe in povpraševanja ter na zmogljivosti povezav s sosednjimi conami. Ključni dejavniki za to cono vključujejo: inštalirano proizvodno zmogljivost (sonce, veter, jedrsko, plin, hidro), vremenske razmere, ki vplivajo na OVE, vzorce porabe (industrijska dejavnost, potrebe po ogrevanju/hlajenju), razpoložljivo uvozno/izvozno zmogljivost prek čezmejnih povezav ter cene goriv (zlasti zemeljskega plina, ki pogosto določa mejno ceno).
Ali imajo potrošniki koristi od nizkih veleprodajnih cen?
Da, vse pogosteje. Številne evropske države danes ponujajo dinamične tarife za električno energijo, ki veleprodajno ceno prenašajo neposredno na potrošnika (z dodatkom za omrežnine in davke). V dneh z negativnimi veleprodajnimi cenami lahko potrošniki z dinamično tarifo dejansko dobijo plačilo za porabljeno električno energijo. Večina gospodinjstev pa je še vedno na pogodbah s fiksno ceno, pri katerih ima veleprodajna cena le posreden in zakasnjen učinek — običajno prek letnih prilagoditev cen dobavitelja.
Vir: ENTSO-E · Posodobljeno vsako uro