Veleprodajna cena v Nemčija/Luksemburg

DE-LU · Day-ahead spot cene · ENTSO-E

Trenutna cena

189.84€/MWh

24h povprečje

184.6€/MWh

−12.4 %vs. včeraj

24h min

118.3€/MWh

24h maks

297.5€/MWh

Delež OVE

54%

Jedrski delež

0%

Fosilni delež

43%

Censki grafikon

Trenutni energetski miks

Vetrna (kopenska): 34.8% (15,257 MW)
Lignit: 19.8% (8,661 MW)
Vetrna (morska): 16.5% (7,221 MW)
Zemeljski plin: 15.8% (6,928 MW)
Črni premog: 5.9% (2,602 MW)
Pretočna: 1.9% (834 MW)
Odpadki: 1.8% (793 MW)
Premogov plin: 1.2% (539 MW)
Sončna: 0.8% (355 MW)
Črpalna: 0.7% (301 MW)
Drugo: 0.5% (212 MW)
Nafta: 0.2% (87 MW)
Akumulacijska: 0% (15 MW)
Vetrna (kopenska)34.8%
Lignit19.8%
Vetrna (morska)16.5%
Zemeljski plin15.8%
Črni premog5.9%
Pretočna1.9%
Odpadki1.8%
Premogov plin1.2%
Sončna0.8%
Črpalna0.7%
Drugo0.5%
Nafta0.2%
Akumulacijska0%

Total: 43.8 GW

Trenutna veleprodajna cena električne energije v območju Nemčija/Luksemburg znaša 189.84 EUR/MWh (18.98 ct/kWh). V zadnjih 24 urah so se cene gibale med 118.3 in 297.5 EUR/MWh, s povprečjem 184.6 EUR/MWh.

Proizvodnja električne energije v Germany/Luxembourg je trenutno sestavljena iz 54 % obnovljivih virov, 0 % jedrske energije in 43 % fosilnih goriv. Proizvodna mešanica neposredno vpliva na veleprodajne cene — v urah z visoko proizvodnjo iz vetra in sonca so cene praviloma nižje, plinske elektrarne v konicah porabe pa jih dvigujejo.

FAQ

Zakaj se veleprodajne cene spreminjajo vsako uro?
Električne energije ni mogoče ekonomično shranjevati v velikem obsegu, zato se mora ponudba v realnem času ujemati s povpraševanjem. Vsaka ura ima drugačne razmere: ponoči je poraba nizka, v jutranjih in večernih konicah pa visoka. Sončna proizvodnja doseže vrh opoldne, veter se spreminja z vremenom. Cena odraža to urno ravnotežje — ko je ponudba obsežna (sončno opoldne, močan veter), cene padejo. Ko morajo plinske elektrarne obratovati za pokritje konice, cene skokovito narastejo. Zato v enem samem dnevu opazimo tako izrazita nihanja.
Kaj konkretno vpliva na ceno v tej ponudbeni coni?
Vsaka ponudbena cona ima svojo ceno, ki temelji na lokalnem ravnovesju ponudbe in povpraševanja ter na zmogljivosti povezav s sosednjimi conami. Ključni dejavniki za to cono vključujejo: inštalirano proizvodno zmogljivost (sonce, veter, jedrsko, plin, hidro), vremenske razmere, ki vplivajo na OVE, vzorce porabe (industrijska dejavnost, potrebe po ogrevanju/hlajenju), razpoložljivo uvozno/izvozno zmogljivost prek čezmejnih povezav ter cene goriv (zlasti zemeljskega plina, ki pogosto določa mejno ceno).
Ali imajo potrošniki koristi od nizkih veleprodajnih cen?
Da, vse pogosteje. Številne evropske države danes ponujajo dinamične tarife za električno energijo, ki veleprodajno ceno prenašajo neposredno na potrošnika (z dodatkom za omrežnine in davke). V dneh z negativnimi veleprodajnimi cenami lahko potrošniki z dinamično tarifo dejansko dobijo plačilo za porabljeno električno energijo. Večina gospodinjstev pa je še vedno na pogodbah s fiksno ceno, pri katerih ima veleprodajna cena le posreden in zakasnjen učinek — običajno prek letnih prilagoditev cen dobavitelja.

Vir: ENTSO-E · Posodobljeno vsako uro