Veleprodajna cena v Slovenija

SI · Day-ahead spot cene · ENTSO-E

Trenutna cena

187.36€/MWh

24h povprečje

222.4€/MWh

−9.1 %vs. včeraj

24h min

156.0€/MWh

24h maks

295.0€/MWh

Delež OVE

20%

Jedrski delež

66%

Fosilni delež

14%

Censki grafikon

Trenutni energetski miks

Jedrska: 65.5% (692 MW)
Zemeljski plin: 14.3% (151 MW)
Sončna: 11.7% (124 MW)
Pretočna: 7.1% (75 MW)
Biomasa: 1.2% (13 MW)
Drugi OVE: 0.1% (1 MW)
Odpadki: 0% (0 MW)
Vetrna (kopenska): 0% (0 MW)
Jedrska65.5%
Zemeljski plin14.3%
Sončna11.7%
Pretočna7.1%
Biomasa1.2%
Drugi OVE0.1%
Odpadki0%
Vetrna (kopenska)0%

Total: 1.1 GW

Trenutna veleprodajna cena električne energije v območju Slovenija znaša 187.36 EUR/MWh (18.74 ct/kWh). V zadnjih 24 urah so se cene gibale med 156.0 in 295.0 EUR/MWh, s povprečjem 222.4 EUR/MWh.

Proizvodnja električne energije v Slovenia je trenutno sestavljena iz 20 % obnovljivih virov, 66 % jedrske energije in 14 % fosilnih goriv. Proizvodna mešanica neposredno vpliva na veleprodajne cene — v urah z visoko proizvodnjo iz vetra in sonca so cene praviloma nižje, plinske elektrarne v konicah porabe pa jih dvigujejo.

FAQ

Zakaj se veleprodajne cene spreminjajo vsako uro?
Električne energije ni mogoče ekonomično shranjevati v velikem obsegu, zato se mora ponudba v realnem času ujemati s povpraševanjem. Vsaka ura ima drugačne razmere: ponoči je poraba nizka, v jutranjih in večernih konicah pa visoka. Sončna proizvodnja doseže vrh opoldne, veter se spreminja z vremenom. Cena odraža to urno ravnotežje — ko je ponudba obsežna (sončno opoldne, močan veter), cene padejo. Ko morajo plinske elektrarne obratovati za pokritje konice, cene skokovito narastejo. Zato v enem samem dnevu opazimo tako izrazita nihanja.
Kaj konkretno vpliva na ceno v tej ponudbeni coni?
Vsaka ponudbena cona ima svojo ceno, ki temelji na lokalnem ravnovesju ponudbe in povpraševanja ter na zmogljivosti povezav s sosednjimi conami. Ključni dejavniki za to cono vključujejo: inštalirano proizvodno zmogljivost (sonce, veter, jedrsko, plin, hidro), vremenske razmere, ki vplivajo na OVE, vzorce porabe (industrijska dejavnost, potrebe po ogrevanju/hlajenju), razpoložljivo uvozno/izvozno zmogljivost prek čezmejnih povezav ter cene goriv (zlasti zemeljskega plina, ki pogosto določa mejno ceno).
Ali imajo potrošniki koristi od nizkih veleprodajnih cen?
Da, vse pogosteje. Številne evropske države danes ponujajo dinamične tarife za električno energijo, ki veleprodajno ceno prenašajo neposredno na potrošnika (z dodatkom za omrežnine in davke). V dneh z negativnimi veleprodajnimi cenami lahko potrošniki z dinamično tarifo dejansko dobijo plačilo za porabljeno električno energijo. Večina gospodinjstev pa je še vedno na pogodbah s fiksno ceno, pri katerih ima veleprodajna cena le posreden in zakasnjen učinek — običajno prek letnih prilagoditev cen dobavitelja.

Vir: ENTSO-E · Posodobljeno vsako uro