Grossistpris i Polen
PL · Day-ahead spotpriser · ENTSO-E Transparency Platform
Aktuellt pris
118.52€/MWh
24h medel
151.7€/MWh
−4.8 %vs. igår
24h låg
75.5€/MWh
24h hög
264.2€/MWh
Förnybart
25%
Kärnkraft
0%
Fossilt
70%
Prisdiagram
Aktuell produktionsmix
Stenkol: 38.7% (6,466 MW)
Brunkol: 18.8% (3,130 MW)
Vindkraft (land): 13.3% (2,224 MW)
Naturgas: 10.7% (1,794 MW)
Sol: 6.5% (1,077 MW)
Övrigt: 3.2% (529 MW)
Biomassa: 2.2% (366 MW)
Vindkraft (hav): 2.1% (354 MW)
Pumpkraft: 1.5% (250 MW)
Olja: 1% (175 MW)
Kolgas: 1% (165 MW)
Övrig förnybar: 0.5% (78 MW)
Vattenkraft (älv): 0.4% (62 MW)
Vattenkraft (magasin): 0.1% (20 MW)
Stenkol38.7%
Brunkol18.8%
Vindkraft (land)13.3%
Naturgas10.7%
Sol6.5%
Övrigt3.2%
Biomassa2.2%
Vindkraft (hav)2.1%
Pumpkraft1.5%
Olja1%
Kolgas1%
Övrig förnybar0.5%
Vattenkraft (älv)0.4%
Vattenkraft (magasin)0.1%
Total: 16.7 GW
Det aktuella grossistpriset på el i Polen är 118.52 EUR/MWh (11.85 ct/kWh). Under de senaste 24 timmarna har priserna legat mellan 75.5 och 264.2 EUR/MWh, med ett genomsnitt på 151.7 EUR/MWh.
Elproduktionen i Poland består för närvarande av 25 % förnybara källor, 0 % kärnkraft och 70 % fossila bränslen. Produktionsmixen påverkar grossistpriserna direkt — timmar med hög vind- och solproduktion ger vanligtvis lägre priser, medan gaseldad produktion under topplast driver upp priserna.
FAQ
Varför ändras grossistpriserna varje timme?
El kan inte lagras ekonomiskt i stor skala, så utbud och efterfrågan måste mötas i realtid. Varje timme har olika förutsättningar: på natten är förbrukningen låg, under morgon- och kvällstoppar hög. Solproduktionen toppar mitt på dagen, vinden varierar med vädret. Priset speglar denna timbalans — när utbudet är stort (solig middag, stark vind) sjunker priserna. När gaskraftverk måste köras för att klara topplasten skjuter priserna i höjden. Det är därför så kraftiga svängningar kan uppstå under ett och samma dygn.
Vad påverkar priset specifikt i detta budområde?
Varje budområde har ett eget pris som bygger på den lokala balansen mellan utbud och efterfrågan samt överföringskapaciteten till angränsande områden. Viktiga faktorer för detta område är: installerad produktionskapacitet (sol, vind, kärnkraft, gas, vatten), väderförhållanden som påverkar förnybar produktion, förbrukningsmönster (industriell aktivitet, behov av uppvärmning/kylning), tillgänglig import-/exportkapacitet via gränsöverskridande förbindelser samt bränslepriser (särskilt naturgas, som ofta sätter marginalpriset).
Kan konsumenter dra nytta av låga grossistpriser?
Ja, i allt högre grad. Många europeiska länder erbjuder numera rörliga timprisavtal som för grossistpriset direkt vidare till konsumenten (med påslag för nätavgifter och skatter). Under dagar med negativa grossistpriser kan konsumenter med timprisavtal i praktiken få betalt för att använda el. De flesta hushåll har dock fortfarande avtal med fast pris, där grossistpriset bara har en indirekt och fördröjd effekt — vanligtvis via elhandlarens årliga prisjusteringar.
Källa: ENTSO-E · Uppdateras varje timme