Grossistpris i Slovakien

SK · Day-ahead spotpriser · ENTSO-E Transparency Platform

Aktuellt pris

177.11€/MWh

24h medel

228.6€/MWh

−17.9 %vs. igår

24h låg

146.5€/MWh

24h hög

350.0€/MWh

Förnybart

15%

Kärnkraft

56%

Fossilt

24%

Prisdiagram

Aktuell produktionsmix

Kärnkraft: 56.3% (1,425 MW)
Naturgas: 22.3% (565 MW)
Vattenkraft (älv): 9.1% (230 MW)
Övrigt: 4.6% (116 MW)
Biomassa: 4.3% (110 MW)
Övrig förnybar: 1.9% (47 MW)
Olja: 1.5% (37 MW)
Sol: 0.1% (2 MW)
Vindkraft (land): 0% (1 MW)
Kärnkraft56.3%
Naturgas22.3%
Vattenkraft (älv)9.1%
Övrigt4.6%
Biomassa4.3%
Övrig förnybar1.9%
Olja1.5%
Sol0.1%
Vindkraft (land)0%

Total: 2.5 GW

Det aktuella grossistpriset på el i Slovakien är 177.11 EUR/MWh (17.71 ct/kWh). Under de senaste 24 timmarna har priserna legat mellan 146.5 och 350.0 EUR/MWh, med ett genomsnitt på 228.6 EUR/MWh.

Elproduktionen i Slovakia består för närvarande av 15 % förnybara källor, 56 % kärnkraft och 24 % fossila bränslen. Produktionsmixen påverkar grossistpriserna direkt — timmar med hög vind- och solproduktion ger vanligtvis lägre priser, medan gaseldad produktion under topplast driver upp priserna.

FAQ

Varför ändras grossistpriserna varje timme?
El kan inte lagras ekonomiskt i stor skala, så utbud och efterfrågan måste mötas i realtid. Varje timme har olika förutsättningar: på natten är förbrukningen låg, under morgon- och kvällstoppar hög. Solproduktionen toppar mitt på dagen, vinden varierar med vädret. Priset speglar denna timbalans — när utbudet är stort (solig middag, stark vind) sjunker priserna. När gaskraftverk måste köras för att klara topplasten skjuter priserna i höjden. Det är därför så kraftiga svängningar kan uppstå under ett och samma dygn.
Vad påverkar priset specifikt i detta budområde?
Varje budområde har ett eget pris som bygger på den lokala balansen mellan utbud och efterfrågan samt överföringskapaciteten till angränsande områden. Viktiga faktorer för detta område är: installerad produktionskapacitet (sol, vind, kärnkraft, gas, vatten), väderförhållanden som påverkar förnybar produktion, förbrukningsmönster (industriell aktivitet, behov av uppvärmning/kylning), tillgänglig import-/exportkapacitet via gränsöverskridande förbindelser samt bränslepriser (särskilt naturgas, som ofta sätter marginalpriset).
Kan konsumenter dra nytta av låga grossistpriser?
Ja, i allt högre grad. Många europeiska länder erbjuder numera rörliga timprisavtal som för grossistpriset direkt vidare till konsumenten (med påslag för nätavgifter och skatter). Under dagar med negativa grossistpriser kan konsumenter med timprisavtal i praktiken få betalt för att använda el. De flesta hushåll har dock fortfarande avtal med fast pris, där grossistpriset bara har en indirekt och fördröjd effekt — vanligtvis via elhandlarens årliga prisjusteringar.

Källa: ENTSO-E · Uppdateras varje timme