Engrospris i Rumænien
RO · Day-ahead spotpriser · ENTSO-E Transparency Platform
Aktuel pris
211.07€/MWh
24t gennemsnit
249.2€/MWh
−5.2 %vs. i går
24t lav
155.4€/MWh
24t høj
343.7€/MWh
Vedvarende andel
55%
Kernekraft
0%
Fossil andel
45%
Prisdiagram
Aktuel produktionsmix
Naturgas: 28.5% (1,327 MW)
Landvind: 21.5% (1,003 MW)
Vandkraft (reservoir): 18.6% (865 MW)
Brunkul: 16.2% (757 MW)
Vandkraft (elvekraft): 11.8% (550 MW)
Sol: 2.1% (96 MW)
Biomasse: 1.1% (51 MW)
wholesale.unknown_B25: 0.2% (9 MW)
Naturgas28.5%
Landvind21.5%
Vandkraft (reservoir)18.6%
Brunkul16.2%
Vandkraft (elvekraft)11.8%
Sol2.1%
Biomasse1.1%
wholesale.unknown_B250.2%
Total: 4.7 GW
Den aktuelle engrospris på el i Rumænien er 211.07 EUR/MWh (21.11 ct/kWh). I løbet af de seneste 24 timer har priserne ligget mellem 155.4 og 343.7 EUR/MWh, med et gennemsnit på 249.2 EUR/MWh.
Elproduktionen i Romania består i øjeblikket af 55 % vedvarende kilder, 0 % atomkraft og 45 % fossile brændstoffer. Produktionsmikset påvirker engrospriserne direkte — timer med høj vind- og solproduktion giver typisk lavere priser, mens gasfyret produktion i spidsbelastningsperioder skubber priserne op.
FAQ
Hvorfor ændrer engrospriserne sig hver time?
El kan ikke lagres økonomisk i stor skala, så udbud og efterspørgsel skal mødes i realtid. Hver time har forskellige vilkår: om natten er forbruget lavt, og i morgen- og aftenspidser højt. Solproduktionen topper ved middagstid, mens vinden varierer med vejret. Prisen afspejler denne timebalance — når udbuddet er stort (solrig middag, kraftig vind), falder priserne. Når gasværker må køre for at dække spidsefterspørgslen, stiger priserne markant. Det er derfor, man ser så store udsving på en enkelt dag.
Hvad påvirker prisen specifikt i dette budområde?
Hvert budområde har sin egen pris baseret på den lokale balance mellem udbud og efterspørgsel samt kapaciteten på forbindelserne til nabolande. Centrale faktorer for dette område omfatter: installeret produktionskapacitet (sol, vind, atomkraft, gas, vand), vejrforhold der påvirker VE-produktionen, forbrugsmønstre (industriel aktivitet, opvarmning/køling), tilgængelig import/eksport-kapacitet via grænseoverskridende forbindelser og brændselspriser (især naturgas, som ofte fastsætter marginalprisen).
Kan forbrugere få gavn af lave engrospriser?
Ja, i stigende grad. Mange europæiske lande tilbyder nu dynamiske elaftaler, som fører engrospriserne videre til forbrugeren (med et tillæg for netafgifter og skatter). På dage med negative engrospriser kan forbrugere med dynamiske aftaler reelt få penge for at bruge strøm. De fleste husstande er dog stadig på fastpriskontrakter, hvor engrosprisen kun har en indirekte, forsinket effekt — typisk afspejlet i selskabets årlige prisjusteringer.
Kilde: ENTSO-E · Opdateres hver time