Groothandelsprijs in België

BE · Day-ahead spotprijzen · ENTSO-E Transparency Platform

Huidige prijs

200.47€/MWh

24u gemiddeld

188.8€/MWh

−2.5 %vs. gisteren

24u laag

90.5€/MWh

24u hoog

291.2€/MWh

Hernieuwbaar aandeel

53%

Nucleair aandeel

18%

Fossiel aandeel

8%

Prijsgrafiek

Huidige productiemix

Wind op zee: 33.8% (1,671 MW)
Kernenergie: 18.1% (894 MW)
Wind op land: 14.3% (709 MW)
wholesale.unknown_B25: 11.2% (555 MW)
Aardgas: 7.5% (373 MW)
Overig: 7% (345 MW)
Afval: 3.6% (179 MW)
Zonne-energie: 2.9% (143 MW)
Biomassa: 1.6% (80 MW)
Wind op zee33.8%
Kernenergie18.1%
Wind op land14.3%
wholesale.unknown_B2511.2%
Aardgas7.5%
Overig7%
Afval3.6%
Zonne-energie2.9%
Biomassa1.6%

Total: 4.9 GW

De huidige groothandelsprijs voor elektriciteit in België bedraagt 200.47 EUR/MWh (20.05 ct/kWh). In de afgelopen 24 uur schommelden de prijzen tussen 90.5 en 291.2 EUR/MWh, met een gemiddelde van 188.8 EUR/MWh.

De elektriciteitsopwekking in Belgium bestaat momenteel uit 53% hernieuwbare bronnen, 18% kernenergie en 8% fossiele brandstoffen. De productiemix heeft een directe invloed op de groothandelsprijzen — uren met veel wind- en zonneproductie kennen doorgaans lagere prijzen, terwijl gasgestookte productie tijdens piekvraag de prijzen opdrijft.

FAQ

Waarom veranderen groothandelsprijzen elk uur?
Elektriciteit kan niet economisch op grote schaal worden opgeslagen, dus vraag en aanbod moeten in realtime in evenwicht zijn. Elk uur heeft andere omstandigheden: 's nachts is de vraag laag, tijdens ochtend- en avondpieken hoog. De zonneproductie piekt rond het middaguur, wind varieert met het weer. De prijs weerspiegelt dit uurlijkse evenwicht — bij ruim aanbod (zonnige middag, stevige wind) dalen de prijzen. Wanneer gascentrales moeten bijspringen om de piekvraag te dekken, schieten de prijzen omhoog. Daarom zie je zulke sterke schommelingen binnen één etmaal.
Wat beïnvloedt specifiek de prijs in deze biedzone?
Elke biedzone heeft een eigen prijs, gebaseerd op het lokale evenwicht tussen vraag en aanbod en de interconnectiecapaciteit met buurzones. Belangrijke factoren voor deze zone zijn: het opgestelde productievermogen (zon, wind, kern, gas, water), weersomstandigheden die de hernieuwbare productie beïnvloeden, vraagpatronen (industriële activiteit, verwarmings-/koelbehoeften), beschikbare import-/exportcapaciteit via grensoverschrijdende interconnectoren en brandstofprijzen (met name aardgas, dat vaak de marginale prijs bepaalt).
Kunnen consumenten profiteren van lage groothandelsprijzen?
Ja, steeds meer. Veel Europese landen bieden inmiddels dynamische stroomtarieven aan die de groothandelsprijs rechtstreeks aan de consument doorgeven (met opslag voor netwerkkosten en belastingen). Op dagen met negatieve groothandelsprijzen kunnen consumenten met een dynamisch tarief in feite betaald worden om stroom te verbruiken. De meeste huishoudens hebben echter nog een contract met vaste prijs, waarin de groothandelsprijs slechts een indirect, vertraagd effect heeft — meestal via de jaarlijkse prijsaanpassing van de leverancier.

Bron: ENTSO-E · Elk uur bijgewerkt