Groothandelsprijs in Duitsland/Luxemburg

DE-LU · Day-ahead spotprijzen · ENTSO-E Transparency Platform

Huidige prijs

189.84€/MWh

24u gemiddeld

184.6€/MWh

−12.4 %vs. gisteren

24u laag

118.3€/MWh

24u hoog

297.5€/MWh

Hernieuwbaar aandeel

52%

Nucleair aandeel

0%

Fossiel aandeel

41%

Prijsgrafiek

Huidige productiemix

Wind op land: 34.7% (15,264 MW)
Bruinkool: 19.5% (8,602 MW)
Wind op zee: 15.7% (6,934 MW)
Aardgas: 14.5% (6,374 MW)
Steenkool: 5.8% (2,570 MW)
Pompopslag: 4.3% (1,892 MW)
Stroom van rivier: 1.9% (837 MW)
Afval: 1.8% (795 MW)
Kolengas: 1.1% (468 MW)
Overig: 0.5% (207 MW)
Olie: 0.2% (87 MW)
Stuwmeer: 0% (17 MW)
Zonne-energie: 0% (0 MW)
Wind op land34.7%
Bruinkool19.5%
Wind op zee15.7%
Aardgas14.5%
Steenkool5.8%
Pompopslag4.3%
Stroom van rivier1.9%
Afval1.8%
Kolengas1.1%
Overig0.5%
Olie0.2%
Stuwmeer0%
Zonne-energie0%

Total: 44.0 GW

De huidige groothandelsprijs voor elektriciteit in Duitsland/Luxemburg bedraagt 189.84 EUR/MWh (18.98 ct/kWh). In de afgelopen 24 uur schommelden de prijzen tussen 118.3 en 297.5 EUR/MWh, met een gemiddelde van 184.6 EUR/MWh.

De elektriciteitsopwekking in Germany/Luxembourg bestaat momenteel uit 52% hernieuwbare bronnen, 0% kernenergie en 41% fossiele brandstoffen. De productiemix heeft een directe invloed op de groothandelsprijzen — uren met veel wind- en zonneproductie kennen doorgaans lagere prijzen, terwijl gasgestookte productie tijdens piekvraag de prijzen opdrijft.

FAQ

Waarom veranderen groothandelsprijzen elk uur?
Elektriciteit kan niet economisch op grote schaal worden opgeslagen, dus vraag en aanbod moeten in realtime in evenwicht zijn. Elk uur heeft andere omstandigheden: 's nachts is de vraag laag, tijdens ochtend- en avondpieken hoog. De zonneproductie piekt rond het middaguur, wind varieert met het weer. De prijs weerspiegelt dit uurlijkse evenwicht — bij ruim aanbod (zonnige middag, stevige wind) dalen de prijzen. Wanneer gascentrales moeten bijspringen om de piekvraag te dekken, schieten de prijzen omhoog. Daarom zie je zulke sterke schommelingen binnen één etmaal.
Wat beïnvloedt specifiek de prijs in deze biedzone?
Elke biedzone heeft een eigen prijs, gebaseerd op het lokale evenwicht tussen vraag en aanbod en de interconnectiecapaciteit met buurzones. Belangrijke factoren voor deze zone zijn: het opgestelde productievermogen (zon, wind, kern, gas, water), weersomstandigheden die de hernieuwbare productie beïnvloeden, vraagpatronen (industriële activiteit, verwarmings-/koelbehoeften), beschikbare import-/exportcapaciteit via grensoverschrijdende interconnectoren en brandstofprijzen (met name aardgas, dat vaak de marginale prijs bepaalt).
Kunnen consumenten profiteren van lage groothandelsprijzen?
Ja, steeds meer. Veel Europese landen bieden inmiddels dynamische stroomtarieven aan die de groothandelsprijs rechtstreeks aan de consument doorgeven (met opslag voor netwerkkosten en belastingen). Op dagen met negatieve groothandelsprijzen kunnen consumenten met een dynamisch tarief in feite betaald worden om stroom te verbruiken. De meeste huishoudens hebben echter nog een contract met vaste prijs, waarin de groothandelsprijs slechts een indirect, vertraagd effect heeft — meestal via de jaarlijkse prijsaanpassing van de leverancier.

Bron: ENTSO-E · Elk uur bijgewerkt