Groothandelsprijs in Roemenië

RO · Day-ahead spotprijzen · ENTSO-E Transparency Platform

Huidige prijs

211.07€/MWh

24u gemiddeld

249.2€/MWh

−5.2 %vs. gisteren

24u laag

155.4€/MWh

24u hoog

343.7€/MWh

Hernieuwbaar aandeel

55%

Nucleair aandeel

0%

Fossiel aandeel

45%

Prijsgrafiek

Huidige productiemix

Aardgas: 28.5% (1,327 MW)
Wind op land: 21.5% (1,003 MW)
Stuwmeer: 18.6% (865 MW)
Bruinkool: 16.2% (757 MW)
Stroom van rivier: 11.8% (550 MW)
Zonne-energie: 2.1% (96 MW)
Biomassa: 1.1% (51 MW)
wholesale.unknown_B25: 0.2% (9 MW)
Aardgas28.5%
Wind op land21.5%
Stuwmeer18.6%
Bruinkool16.2%
Stroom van rivier11.8%
Zonne-energie2.1%
Biomassa1.1%
wholesale.unknown_B250.2%

Total: 4.7 GW

De huidige groothandelsprijs voor elektriciteit in Roemenië bedraagt 211.07 EUR/MWh (21.11 ct/kWh). In de afgelopen 24 uur schommelden de prijzen tussen 155.4 en 343.7 EUR/MWh, met een gemiddelde van 249.2 EUR/MWh.

De elektriciteitsopwekking in Romania bestaat momenteel uit 55% hernieuwbare bronnen, 0% kernenergie en 45% fossiele brandstoffen. De productiemix heeft een directe invloed op de groothandelsprijzen — uren met veel wind- en zonneproductie kennen doorgaans lagere prijzen, terwijl gasgestookte productie tijdens piekvraag de prijzen opdrijft.

FAQ

Waarom veranderen groothandelsprijzen elk uur?
Elektriciteit kan niet economisch op grote schaal worden opgeslagen, dus vraag en aanbod moeten in realtime in evenwicht zijn. Elk uur heeft andere omstandigheden: 's nachts is de vraag laag, tijdens ochtend- en avondpieken hoog. De zonneproductie piekt rond het middaguur, wind varieert met het weer. De prijs weerspiegelt dit uurlijkse evenwicht — bij ruim aanbod (zonnige middag, stevige wind) dalen de prijzen. Wanneer gascentrales moeten bijspringen om de piekvraag te dekken, schieten de prijzen omhoog. Daarom zie je zulke sterke schommelingen binnen één etmaal.
Wat beïnvloedt specifiek de prijs in deze biedzone?
Elke biedzone heeft een eigen prijs, gebaseerd op het lokale evenwicht tussen vraag en aanbod en de interconnectiecapaciteit met buurzones. Belangrijke factoren voor deze zone zijn: het opgestelde productievermogen (zon, wind, kern, gas, water), weersomstandigheden die de hernieuwbare productie beïnvloeden, vraagpatronen (industriële activiteit, verwarmings-/koelbehoeften), beschikbare import-/exportcapaciteit via grensoverschrijdende interconnectoren en brandstofprijzen (met name aardgas, dat vaak de marginale prijs bepaalt).
Kunnen consumenten profiteren van lage groothandelsprijzen?
Ja, steeds meer. Veel Europese landen bieden inmiddels dynamische stroomtarieven aan die de groothandelsprijs rechtstreeks aan de consument doorgeven (met opslag voor netwerkkosten en belastingen). Op dagen met negatieve groothandelsprijzen kunnen consumenten met een dynamisch tarief in feite betaald worden om stroom te verbruiken. De meeste huishoudens hebben echter nog een contract met vaste prijs, waarin de groothandelsprijs slechts een indirect, vertraagd effect heeft — meestal via de jaarlijkse prijsaanpassing van de leverancier.

Bron: ENTSO-E · Elk uur bijgewerkt