Cena hurtowa w Czechy

CZ · Ceny spot day-ahead · ENTSO-E Transparency Platform

Aktualna cena

165.71€/MWh

Średnia 24h

174.2€/MWh

−13.2 %vs. wczoraj

Min 24h

83.0€/MWh

Maks 24h

250.2€/MWh

Udział OZE

8%

Udział jądrowy

38%

Udział paliw kopalnych

49%

Wykres cen

Aktualny miks energetyczny

Węgiel brunatny: 46.1% (3,598 MW)
Jądrowa: 37.7% (2,944 MW)
Biomasa: 3.6% (281 MW)
Elektrownia szczytowo-pompowa: 3.5% (271 MW)
Inne OZE: 3.4% (267 MW)
Gaz ziemny: 1.5% (119 MW)
Węgiel kamienny: 1.3% (104 MW)
Inne: 0.9% (73 MW)
Elektrownia przepływowa: 0.7% (55 MW)
Wiatr lądowy: 0.6% (50 MW)
Odpady: 0.6% (44 MW)
Elektrownia zbiornikowa: 0.1% (7 MW)
Węgiel brunatny46.1%
Jądrowa37.7%
Biomasa3.6%
Elektrownia szczytowo-pompowa3.5%
Inne OZE3.4%
Gaz ziemny1.5%
Węgiel kamienny1.3%
Inne0.9%
Elektrownia przepływowa0.7%
Wiatr lądowy0.6%
Odpady0.6%
Elektrownia zbiornikowa0.1%

Total: 7.8 GW

Aktualna hurtowa cena energii elektrycznej w Czechy wynosi 165.71 EUR/MWh (16.57 ct/kWh). W ciągu ostatnich 24 godzin ceny wahały się od 83.0 do 250.2 EUR/MWh, ze średnią 174.2 EUR/MWh.

Produkcja energii elektrycznej w Czechia składa się obecnie w 8% ze źródeł odnawialnych, w 38% z energii jądrowej i w 49% z paliw kopalnych. Miks wytwórczy bezpośrednio wpływa na ceny hurtowe — godziny o wysokiej produkcji z wiatru i słońca zwykle oznaczają niższe ceny, a elektrownie gazowe pracujące w szczycie zapotrzebowania je podbijają.

FAQ

Dlaczego ceny hurtowe zmieniają się co godzinę?
Energii elektrycznej nie da się ekonomicznie magazynować na dużą skalę, więc podaż musi w czasie rzeczywistym odpowiadać popytowi. Każda godzina ma inne warunki: w nocy zużycie jest niskie, a w porannych i wieczornych szczytach wysokie. Produkcja ze słońca kulminuje w południe, wiatr zmienia się wraz z pogodą. Cena odzwierciedla ten godzinowy balans — gdy podaż jest obfita (słoneczne południe, silny wiatr), ceny spadają. Gdy do pokrycia szczytu muszą uruchomić się elektrownie gazowe, ceny gwałtownie rosną. Dlatego w ciągu jednej doby widać tak duże wahania.
Co konkretnie wpływa na cenę w tej strefie rynkowej?
Każda strefa rynkowa ma własną cenę opartą na lokalnej równowadze podaży i popytu oraz zdolności połączeń z sąsiednimi strefami. Kluczowe czynniki dla tej strefy to: zainstalowana moc wytwórcza (słońce, wiatr, jądrowa, gaz, hydro), warunki pogodowe wpływające na produkcję OZE, wzorce zużycia (działalność przemysłowa, zapotrzebowanie na ogrzewanie/chłodzenie), dostępna moc importu/eksportu przez połączenia transgraniczne oraz ceny paliw (zwłaszcza gazu ziemnego, który często ustala cenę krańcową).
Czy konsumenci mogą korzystać z niskich cen hurtowych?
Tak, coraz częściej. Wiele krajów europejskich oferuje dziś dynamiczne taryfy za prąd, które przenoszą cenę hurtową bezpośrednio na odbiorców (po doliczeniu opłat sieciowych i podatków). W dniach z ujemnymi cenami hurtowymi odbiorcy z taryfami dynamicznymi mogą w praktyce otrzymywać zapłatę za zużywanie prądu. Większość gospodarstw domowych ma jednak nadal umowy z ceną stałą, gdzie cena hurtowa wpływa tylko pośrednio i z opóźnieniem — zwykle poprzez roczne korekty cen u sprzedawcy.

Źródło: ENTSO-E · Aktualizowane co godzinę