Cena hurtowa w Dania (West)

DK1 · Ceny spot day-ahead · ENTSO-E Transparency Platform

Aktualna cena

164.57€/MWh

Średnia 24h

156.5€/MWh

−25.2 %vs. wczoraj

Min 24h

117.9€/MWh

Maks 24h

219.2€/MWh

Udział OZE

89%

Udział jądrowy

0%

Udział paliw kopalnych

9%

Wykres cen

Aktualny miks energetyczny

Wiatr morski: 33.3% (1,128 MW)
Wiatr lądowy: 32.2% (1,091 MW)
Biomasa: 20.7% (702 MW)
Węgiel kamienny: 6.4% (216 MW)
Słoneczna: 2.6% (87 MW)
Odpady: 2.6% (87 MW)
Gaz ziemny: 2.1% (70 MW)
Ropa: 0.1% (4 MW)
Wiatr morski33.3%
Wiatr lądowy32.2%
Biomasa20.7%
Węgiel kamienny6.4%
Słoneczna2.6%
Odpady2.6%
Gaz ziemny2.1%
Ropa0.1%

Total: 3.4 GW

Aktualna hurtowa cena energii elektrycznej w Dania (West) wynosi 164.57 EUR/MWh (16.46 ct/kWh). W ciągu ostatnich 24 godzin ceny wahały się od 117.9 do 219.2 EUR/MWh, ze średnią 156.5 EUR/MWh.

Produkcja energii elektrycznej w Denmark West składa się obecnie w 89% ze źródeł odnawialnych, w 0% z energii jądrowej i w 9% z paliw kopalnych. Miks wytwórczy bezpośrednio wpływa na ceny hurtowe — godziny o wysokiej produkcji z wiatru i słońca zwykle oznaczają niższe ceny, a elektrownie gazowe pracujące w szczycie zapotrzebowania je podbijają.

FAQ

Dlaczego ceny hurtowe zmieniają się co godzinę?
Energii elektrycznej nie da się ekonomicznie magazynować na dużą skalę, więc podaż musi w czasie rzeczywistym odpowiadać popytowi. Każda godzina ma inne warunki: w nocy zużycie jest niskie, a w porannych i wieczornych szczytach wysokie. Produkcja ze słońca kulminuje w południe, wiatr zmienia się wraz z pogodą. Cena odzwierciedla ten godzinowy balans — gdy podaż jest obfita (słoneczne południe, silny wiatr), ceny spadają. Gdy do pokrycia szczytu muszą uruchomić się elektrownie gazowe, ceny gwałtownie rosną. Dlatego w ciągu jednej doby widać tak duże wahania.
Co konkretnie wpływa na cenę w tej strefie rynkowej?
Każda strefa rynkowa ma własną cenę opartą na lokalnej równowadze podaży i popytu oraz zdolności połączeń z sąsiednimi strefami. Kluczowe czynniki dla tej strefy to: zainstalowana moc wytwórcza (słońce, wiatr, jądrowa, gaz, hydro), warunki pogodowe wpływające na produkcję OZE, wzorce zużycia (działalność przemysłowa, zapotrzebowanie na ogrzewanie/chłodzenie), dostępna moc importu/eksportu przez połączenia transgraniczne oraz ceny paliw (zwłaszcza gazu ziemnego, który często ustala cenę krańcową).
Czy konsumenci mogą korzystać z niskich cen hurtowych?
Tak, coraz częściej. Wiele krajów europejskich oferuje dziś dynamiczne taryfy za prąd, które przenoszą cenę hurtową bezpośrednio na odbiorców (po doliczeniu opłat sieciowych i podatków). W dniach z ujemnymi cenami hurtowymi odbiorcy z taryfami dynamicznymi mogą w praktyce otrzymywać zapłatę za zużywanie prądu. Większość gospodarstw domowych ma jednak nadal umowy z ceną stałą, gdzie cena hurtowa wpływa tylko pośrednio i z opóźnieniem — zwykle poprzez roczne korekty cen u sprzedawcy.

Źródło: ENTSO-E · Aktualizowane co godzinę