Cena hurtowa w Estonia

EE · Ceny spot day-ahead · ENTSO-E Transparency Platform

Aktualna cena

0.00€/MWh

Średnia 24h

115.5€/MWh

+0.7 %vs. wczoraj

Min 24h

0.0€/MWh

Maks 24h

250.0€/MWh

Udział OZE

76%

Udział jądrowy

0%

Udział paliw kopalnych

1%

Wykres cen

Aktualny miks energetyczny

Wiatr lądowy: 43.1% (228 MW)
Słoneczna: 25.3% (134 MW)
wholesale.unknown_B07: 15.9% (84 MW)
Biomasa: 7.6% (40 MW)
wholesale.unknown_B25: 4% (21 MW)
Odpady: 3.3% (17 MW)
Gaz ziemny: 0.9% (5 MW)
Wiatr lądowy43.1%
Słoneczna25.3%
wholesale.unknown_B0715.9%
Biomasa7.6%
wholesale.unknown_B254%
Odpady3.3%
Gaz ziemny0.9%

Total: 0.5 GW

Aktualna hurtowa cena energii elektrycznej w Estonia wynosi 0.00 EUR/MWh (0.00 ct/kWh). W ciągu ostatnich 24 godzin ceny wahały się od 0.0 do 250.0 EUR/MWh, ze średnią 115.5 EUR/MWh.

Produkcja energii elektrycznej w Estonia składa się obecnie w 76% ze źródeł odnawialnych, w 0% z energii jądrowej i w 1% z paliw kopalnych. Miks wytwórczy bezpośrednio wpływa na ceny hurtowe — godziny o wysokiej produkcji z wiatru i słońca zwykle oznaczają niższe ceny, a elektrownie gazowe pracujące w szczycie zapotrzebowania je podbijają.

FAQ

Dlaczego ceny hurtowe zmieniają się co godzinę?
Energii elektrycznej nie da się ekonomicznie magazynować na dużą skalę, więc podaż musi w czasie rzeczywistym odpowiadać popytowi. Każda godzina ma inne warunki: w nocy zużycie jest niskie, a w porannych i wieczornych szczytach wysokie. Produkcja ze słońca kulminuje w południe, wiatr zmienia się wraz z pogodą. Cena odzwierciedla ten godzinowy balans — gdy podaż jest obfita (słoneczne południe, silny wiatr), ceny spadają. Gdy do pokrycia szczytu muszą uruchomić się elektrownie gazowe, ceny gwałtownie rosną. Dlatego w ciągu jednej doby widać tak duże wahania.
Co konkretnie wpływa na cenę w tej strefie rynkowej?
Każda strefa rynkowa ma własną cenę opartą na lokalnej równowadze podaży i popytu oraz zdolności połączeń z sąsiednimi strefami. Kluczowe czynniki dla tej strefy to: zainstalowana moc wytwórcza (słońce, wiatr, jądrowa, gaz, hydro), warunki pogodowe wpływające na produkcję OZE, wzorce zużycia (działalność przemysłowa, zapotrzebowanie na ogrzewanie/chłodzenie), dostępna moc importu/eksportu przez połączenia transgraniczne oraz ceny paliw (zwłaszcza gazu ziemnego, który często ustala cenę krańcową).
Czy konsumenci mogą korzystać z niskich cen hurtowych?
Tak, coraz częściej. Wiele krajów europejskich oferuje dziś dynamiczne taryfy za prąd, które przenoszą cenę hurtową bezpośrednio na odbiorców (po doliczeniu opłat sieciowych i podatków). W dniach z ujemnymi cenami hurtowymi odbiorcy z taryfami dynamicznymi mogą w praktyce otrzymywać zapłatę za zużywanie prądu. Większość gospodarstw domowych ma jednak nadal umowy z ceną stałą, gdzie cena hurtowa wpływa tylko pośrednio i z opóźnieniem — zwykle poprzez roczne korekty cen u sprzedawcy.

Źródło: ENTSO-E · Aktualizowane co godzinę