Cena hurtowa w Hiszpania

ES · Ceny spot day-ahead · ENTSO-E Transparency Platform

Aktualna cena

155.90€/MWh

Średnia 24h

90.9€/MWh

−52.4 %vs. wczoraj

Min 24h

-6.5€/MWh

Maks 24h

195.9€/MWh

Udział OZE

79%

Udział jądrowy

0%

Udział paliw kopalnych

20%

Wykres cen

Aktualny miks energetyczny

Wiatr lądowy: 68.8% (10,797 MW)
Gaz ziemny: 19.6% (3,068 MW)
Elektrownia zbiornikowa: 4.9% (765 MW)
Biomasa: 2.8% (435 MW)
Elektrownia szczytowo-pompowa: 1.8% (284 MW)
Elektrownia przepływowa: 1.6% (248 MW)
Słoneczna: 0.6% (90 MW)
Wiatr lądowy68.8%
Gaz ziemny19.6%
Elektrownia zbiornikowa4.9%
Biomasa2.8%
Elektrownia szczytowo-pompowa1.8%
Elektrownia przepływowa1.6%
Słoneczna0.6%

Total: 15.7 GW

Aktualna hurtowa cena energii elektrycznej w Hiszpania wynosi 155.90 EUR/MWh (15.59 ct/kWh). W ciągu ostatnich 24 godzin ceny wahały się od -6.5 do 195.9 EUR/MWh, ze średnią 90.9 EUR/MWh.

Produkcja energii elektrycznej w Spain składa się obecnie w 79% ze źródeł odnawialnych, w 0% z energii jądrowej i w 20% z paliw kopalnych. Miks wytwórczy bezpośrednio wpływa na ceny hurtowe — godziny o wysokiej produkcji z wiatru i słońca zwykle oznaczają niższe ceny, a elektrownie gazowe pracujące w szczycie zapotrzebowania je podbijają.

FAQ

Dlaczego ceny hurtowe zmieniają się co godzinę?
Energii elektrycznej nie da się ekonomicznie magazynować na dużą skalę, więc podaż musi w czasie rzeczywistym odpowiadać popytowi. Każda godzina ma inne warunki: w nocy zużycie jest niskie, a w porannych i wieczornych szczytach wysokie. Produkcja ze słońca kulminuje w południe, wiatr zmienia się wraz z pogodą. Cena odzwierciedla ten godzinowy balans — gdy podaż jest obfita (słoneczne południe, silny wiatr), ceny spadają. Gdy do pokrycia szczytu muszą uruchomić się elektrownie gazowe, ceny gwałtownie rosną. Dlatego w ciągu jednej doby widać tak duże wahania.
Co konkretnie wpływa na cenę w tej strefie rynkowej?
Każda strefa rynkowa ma własną cenę opartą na lokalnej równowadze podaży i popytu oraz zdolności połączeń z sąsiednimi strefami. Kluczowe czynniki dla tej strefy to: zainstalowana moc wytwórcza (słońce, wiatr, jądrowa, gaz, hydro), warunki pogodowe wpływające na produkcję OZE, wzorce zużycia (działalność przemysłowa, zapotrzebowanie na ogrzewanie/chłodzenie), dostępna moc importu/eksportu przez połączenia transgraniczne oraz ceny paliw (zwłaszcza gazu ziemnego, który często ustala cenę krańcową).
Czy konsumenci mogą korzystać z niskich cen hurtowych?
Tak, coraz częściej. Wiele krajów europejskich oferuje dziś dynamiczne taryfy za prąd, które przenoszą cenę hurtową bezpośrednio na odbiorców (po doliczeniu opłat sieciowych i podatków). W dniach z ujemnymi cenami hurtowymi odbiorcy z taryfami dynamicznymi mogą w praktyce otrzymywać zapłatę za zużywanie prądu. Większość gospodarstw domowych ma jednak nadal umowy z ceną stałą, gdzie cena hurtowa wpływa tylko pośrednio i z opóźnieniem — zwykle poprzez roczne korekty cen u sprzedawcy.

Źródło: ENTSO-E · Aktualizowane co godzinę