Cena hurtowa w Francja

FR · Ceny spot day-ahead · ENTSO-E Transparency Platform

Aktualna cena

190.43€/MWh

Średnia 24h

155.8€/MWh

−26.5 %vs. wczoraj

Min 24h

4.0€/MWh

Maks 24h

260.4€/MWh

Udział OZE

18%

Udział jądrowy

78%

Udział paliw kopalnych

4%

Wykres cen

Aktualny miks energetyczny

Jądrowa: 77.5% (36,942 MW)
Wiatr lądowy: 11.2% (5,349 MW)
Gaz ziemny: 3.5% (1,669 MW)
Elektrownia przepływowa: 3% (1,406 MW)
Wiatr morski: 2.6% (1,248 MW)
Odpady: 0.9% (424 MW)
Biomasa: 0.6% (277 MW)
Elektrownia zbiornikowa: 0.5% (225 MW)
Elektrownia szczytowo-pompowa: 0.1% (71 MW)
Ropa: 0.1% (37 MW)
wholesale.unknown_B25: 0% (5 MW)
Węgiel kamienny: 0% (3 MW)
Jądrowa77.5%
Wiatr lądowy11.2%
Gaz ziemny3.5%
Elektrownia przepływowa3%
Wiatr morski2.6%
Odpady0.9%
Biomasa0.6%
Elektrownia zbiornikowa0.5%
Elektrownia szczytowo-pompowa0.1%
Ropa0.1%
wholesale.unknown_B250%
Węgiel kamienny0%

Total: 47.7 GW

Aktualna hurtowa cena energii elektrycznej w Francja wynosi 190.43 EUR/MWh (19.04 ct/kWh). W ciągu ostatnich 24 godzin ceny wahały się od 4.0 do 260.4 EUR/MWh, ze średnią 155.8 EUR/MWh.

Produkcja energii elektrycznej w France składa się obecnie w 18% ze źródeł odnawialnych, w 78% z energii jądrowej i w 4% z paliw kopalnych. Miks wytwórczy bezpośrednio wpływa na ceny hurtowe — godziny o wysokiej produkcji z wiatru i słońca zwykle oznaczają niższe ceny, a elektrownie gazowe pracujące w szczycie zapotrzebowania je podbijają.

FAQ

Dlaczego ceny hurtowe zmieniają się co godzinę?
Energii elektrycznej nie da się ekonomicznie magazynować na dużą skalę, więc podaż musi w czasie rzeczywistym odpowiadać popytowi. Każda godzina ma inne warunki: w nocy zużycie jest niskie, a w porannych i wieczornych szczytach wysokie. Produkcja ze słońca kulminuje w południe, wiatr zmienia się wraz z pogodą. Cena odzwierciedla ten godzinowy balans — gdy podaż jest obfita (słoneczne południe, silny wiatr), ceny spadają. Gdy do pokrycia szczytu muszą uruchomić się elektrownie gazowe, ceny gwałtownie rosną. Dlatego w ciągu jednej doby widać tak duże wahania.
Co konkretnie wpływa na cenę w tej strefie rynkowej?
Każda strefa rynkowa ma własną cenę opartą na lokalnej równowadze podaży i popytu oraz zdolności połączeń z sąsiednimi strefami. Kluczowe czynniki dla tej strefy to: zainstalowana moc wytwórcza (słońce, wiatr, jądrowa, gaz, hydro), warunki pogodowe wpływające na produkcję OZE, wzorce zużycia (działalność przemysłowa, zapotrzebowanie na ogrzewanie/chłodzenie), dostępna moc importu/eksportu przez połączenia transgraniczne oraz ceny paliw (zwłaszcza gazu ziemnego, który często ustala cenę krańcową).
Czy konsumenci mogą korzystać z niskich cen hurtowych?
Tak, coraz częściej. Wiele krajów europejskich oferuje dziś dynamiczne taryfy za prąd, które przenoszą cenę hurtową bezpośrednio na odbiorców (po doliczeniu opłat sieciowych i podatków). W dniach z ujemnymi cenami hurtowymi odbiorcy z taryfami dynamicznymi mogą w praktyce otrzymywać zapłatę za zużywanie prądu. Większość gospodarstw domowych ma jednak nadal umowy z ceną stałą, gdzie cena hurtowa wpływa tylko pośrednio i z opóźnieniem — zwykle poprzez roczne korekty cen u sprzedawcy.

Źródło: ENTSO-E · Aktualizowane co godzinę