Cena hurtowa w Chorwacja

HR · Ceny spot day-ahead · ENTSO-E Transparency Platform

Aktualna cena

192.91€/MWh

Średnia 24h

229.3€/MWh

−8.1 %vs. wczoraj

Min 24h

155.8€/MWh

Maks 24h

301.0€/MWh

Udział OZE

41%

Udział jądrowy

0%

Udział paliw kopalnych

56%

Wykres cen

Aktualny miks energetyczny

Gaz ziemny: 55.7% (390 MW)
Wiatr lądowy: 19.5% (136 MW)
Biomasa: 9.9% (69 MW)
Elektrownia przepływowa: 6.3% (44 MW)
Elektrownia zbiornikowa: 4.3% (30 MW)
wholesale.unknown_B25: 1.5% (10 MW)
Słoneczna: 1.3% (9 MW)
Elektrownia szczytowo-pompowa: 1% (7 MW)
Odpady: 0.6% (4 MW)
Gaz ziemny55.7%
Wiatr lądowy19.5%
Biomasa9.9%
Elektrownia przepływowa6.3%
Elektrownia zbiornikowa4.3%
wholesale.unknown_B251.5%
Słoneczna1.3%
Elektrownia szczytowo-pompowa1%
Odpady0.6%

Total: 0.7 GW

Aktualna hurtowa cena energii elektrycznej w Chorwacja wynosi 192.91 EUR/MWh (19.29 ct/kWh). W ciągu ostatnich 24 godzin ceny wahały się od 155.8 do 301.0 EUR/MWh, ze średnią 229.3 EUR/MWh.

Produkcja energii elektrycznej w Croatia składa się obecnie w 41% ze źródeł odnawialnych, w 0% z energii jądrowej i w 56% z paliw kopalnych. Miks wytwórczy bezpośrednio wpływa na ceny hurtowe — godziny o wysokiej produkcji z wiatru i słońca zwykle oznaczają niższe ceny, a elektrownie gazowe pracujące w szczycie zapotrzebowania je podbijają.

FAQ

Dlaczego ceny hurtowe zmieniają się co godzinę?
Energii elektrycznej nie da się ekonomicznie magazynować na dużą skalę, więc podaż musi w czasie rzeczywistym odpowiadać popytowi. Każda godzina ma inne warunki: w nocy zużycie jest niskie, a w porannych i wieczornych szczytach wysokie. Produkcja ze słońca kulminuje w południe, wiatr zmienia się wraz z pogodą. Cena odzwierciedla ten godzinowy balans — gdy podaż jest obfita (słoneczne południe, silny wiatr), ceny spadają. Gdy do pokrycia szczytu muszą uruchomić się elektrownie gazowe, ceny gwałtownie rosną. Dlatego w ciągu jednej doby widać tak duże wahania.
Co konkretnie wpływa na cenę w tej strefie rynkowej?
Każda strefa rynkowa ma własną cenę opartą na lokalnej równowadze podaży i popytu oraz zdolności połączeń z sąsiednimi strefami. Kluczowe czynniki dla tej strefy to: zainstalowana moc wytwórcza (słońce, wiatr, jądrowa, gaz, hydro), warunki pogodowe wpływające na produkcję OZE, wzorce zużycia (działalność przemysłowa, zapotrzebowanie na ogrzewanie/chłodzenie), dostępna moc importu/eksportu przez połączenia transgraniczne oraz ceny paliw (zwłaszcza gazu ziemnego, który często ustala cenę krańcową).
Czy konsumenci mogą korzystać z niskich cen hurtowych?
Tak, coraz częściej. Wiele krajów europejskich oferuje dziś dynamiczne taryfy za prąd, które przenoszą cenę hurtową bezpośrednio na odbiorców (po doliczeniu opłat sieciowych i podatków). W dniach z ujemnymi cenami hurtowymi odbiorcy z taryfami dynamicznymi mogą w praktyce otrzymywać zapłatę za zużywanie prądu. Większość gospodarstw domowych ma jednak nadal umowy z ceną stałą, gdzie cena hurtowa wpływa tylko pośrednio i z opóźnieniem — zwykle poprzez roczne korekty cen u sprzedawcy.

Źródło: ENTSO-E · Aktualizowane co godzinę