Cena hurtowa w Węgry

HU · Ceny spot day-ahead · ENTSO-E Transparency Platform

Aktualna cena

241.02€/MWh

Średnia 24h

250.5€/MWh

+1.0 %vs. wczoraj

Min 24h

66.4€/MWh

Maks 24h

364.7€/MWh

Udział OZE

11%

Udział jądrowy

50%

Udział paliw kopalnych

32%

Wykres cen

Aktualny miks energetyczny

Jądrowa: 50.4% (1,184 MW)
Gaz ziemny: 24.7% (580 MW)
Biomasa: 8.4% (197 MW)
Węgiel brunatny: 6.9% (162 MW)
Inne: 6.4% (150 MW)
Słoneczna: 1.2% (27 MW)
Inne OZE: 1% (24 MW)
Wiatr lądowy: 0.6% (13 MW)
Odpady: 0.4% (10 MW)
Elektrownia przepływowa: 0.1% (2 MW)
Elektrownia zbiornikowa: 0.1% (2 MW)
Jądrowa50.4%
Gaz ziemny24.7%
Biomasa8.4%
Węgiel brunatny6.9%
Inne6.4%
Słoneczna1.2%
Inne OZE1%
Wiatr lądowy0.6%
Odpady0.4%
Elektrownia przepływowa0.1%
Elektrownia zbiornikowa0.1%

Total: 2.4 GW

Aktualna hurtowa cena energii elektrycznej w Węgry wynosi 241.02 EUR/MWh (24.10 ct/kWh). W ciągu ostatnich 24 godzin ceny wahały się od 66.4 do 364.7 EUR/MWh, ze średnią 250.5 EUR/MWh.

Produkcja energii elektrycznej w Hungary składa się obecnie w 11% ze źródeł odnawialnych, w 50% z energii jądrowej i w 32% z paliw kopalnych. Miks wytwórczy bezpośrednio wpływa na ceny hurtowe — godziny o wysokiej produkcji z wiatru i słońca zwykle oznaczają niższe ceny, a elektrownie gazowe pracujące w szczycie zapotrzebowania je podbijają.

FAQ

Dlaczego ceny hurtowe zmieniają się co godzinę?
Energii elektrycznej nie da się ekonomicznie magazynować na dużą skalę, więc podaż musi w czasie rzeczywistym odpowiadać popytowi. Każda godzina ma inne warunki: w nocy zużycie jest niskie, a w porannych i wieczornych szczytach wysokie. Produkcja ze słońca kulminuje w południe, wiatr zmienia się wraz z pogodą. Cena odzwierciedla ten godzinowy balans — gdy podaż jest obfita (słoneczne południe, silny wiatr), ceny spadają. Gdy do pokrycia szczytu muszą uruchomić się elektrownie gazowe, ceny gwałtownie rosną. Dlatego w ciągu jednej doby widać tak duże wahania.
Co konkretnie wpływa na cenę w tej strefie rynkowej?
Każda strefa rynkowa ma własną cenę opartą na lokalnej równowadze podaży i popytu oraz zdolności połączeń z sąsiednimi strefami. Kluczowe czynniki dla tej strefy to: zainstalowana moc wytwórcza (słońce, wiatr, jądrowa, gaz, hydro), warunki pogodowe wpływające na produkcję OZE, wzorce zużycia (działalność przemysłowa, zapotrzebowanie na ogrzewanie/chłodzenie), dostępna moc importu/eksportu przez połączenia transgraniczne oraz ceny paliw (zwłaszcza gazu ziemnego, który często ustala cenę krańcową).
Czy konsumenci mogą korzystać z niskich cen hurtowych?
Tak, coraz częściej. Wiele krajów europejskich oferuje dziś dynamiczne taryfy za prąd, które przenoszą cenę hurtową bezpośrednio na odbiorców (po doliczeniu opłat sieciowych i podatków). W dniach z ujemnymi cenami hurtowymi odbiorcy z taryfami dynamicznymi mogą w praktyce otrzymywać zapłatę za zużywanie prądu. Większość gospodarstw domowych ma jednak nadal umowy z ceną stałą, gdzie cena hurtowa wpływa tylko pośrednio i z opóźnieniem — zwykle poprzez roczne korekty cen u sprzedawcy.

Źródło: ENTSO-E · Aktualizowane co godzinę