Cena hurtowa w Rumunia

RO · Ceny spot day-ahead · ENTSO-E Transparency Platform

Aktualna cena

211.07€/MWh

Średnia 24h

249.2€/MWh

−5.2 %vs. wczoraj

Min 24h

155.4€/MWh

Maks 24h

343.7€/MWh

Udział OZE

55%

Udział jądrowy

0%

Udział paliw kopalnych

45%

Wykres cen

Aktualny miks energetyczny

Gaz ziemny: 28.5% (1,327 MW)
Wiatr lądowy: 21.5% (1,003 MW)
Elektrownia zbiornikowa: 18.6% (865 MW)
Węgiel brunatny: 16.2% (757 MW)
Elektrownia przepływowa: 11.8% (550 MW)
Słoneczna: 2.1% (96 MW)
Biomasa: 1.1% (51 MW)
wholesale.unknown_B25: 0.2% (9 MW)
Gaz ziemny28.5%
Wiatr lądowy21.5%
Elektrownia zbiornikowa18.6%
Węgiel brunatny16.2%
Elektrownia przepływowa11.8%
Słoneczna2.1%
Biomasa1.1%
wholesale.unknown_B250.2%

Total: 4.7 GW

Aktualna hurtowa cena energii elektrycznej w Rumunia wynosi 211.07 EUR/MWh (21.11 ct/kWh). W ciągu ostatnich 24 godzin ceny wahały się od 155.4 do 343.7 EUR/MWh, ze średnią 249.2 EUR/MWh.

Produkcja energii elektrycznej w Romania składa się obecnie w 55% ze źródeł odnawialnych, w 0% z energii jądrowej i w 45% z paliw kopalnych. Miks wytwórczy bezpośrednio wpływa na ceny hurtowe — godziny o wysokiej produkcji z wiatru i słońca zwykle oznaczają niższe ceny, a elektrownie gazowe pracujące w szczycie zapotrzebowania je podbijają.

FAQ

Dlaczego ceny hurtowe zmieniają się co godzinę?
Energii elektrycznej nie da się ekonomicznie magazynować na dużą skalę, więc podaż musi w czasie rzeczywistym odpowiadać popytowi. Każda godzina ma inne warunki: w nocy zużycie jest niskie, a w porannych i wieczornych szczytach wysokie. Produkcja ze słońca kulminuje w południe, wiatr zmienia się wraz z pogodą. Cena odzwierciedla ten godzinowy balans — gdy podaż jest obfita (słoneczne południe, silny wiatr), ceny spadają. Gdy do pokrycia szczytu muszą uruchomić się elektrownie gazowe, ceny gwałtownie rosną. Dlatego w ciągu jednej doby widać tak duże wahania.
Co konkretnie wpływa na cenę w tej strefie rynkowej?
Każda strefa rynkowa ma własną cenę opartą na lokalnej równowadze podaży i popytu oraz zdolności połączeń z sąsiednimi strefami. Kluczowe czynniki dla tej strefy to: zainstalowana moc wytwórcza (słońce, wiatr, jądrowa, gaz, hydro), warunki pogodowe wpływające na produkcję OZE, wzorce zużycia (działalność przemysłowa, zapotrzebowanie na ogrzewanie/chłodzenie), dostępna moc importu/eksportu przez połączenia transgraniczne oraz ceny paliw (zwłaszcza gazu ziemnego, który często ustala cenę krańcową).
Czy konsumenci mogą korzystać z niskich cen hurtowych?
Tak, coraz częściej. Wiele krajów europejskich oferuje dziś dynamiczne taryfy za prąd, które przenoszą cenę hurtową bezpośrednio na odbiorców (po doliczeniu opłat sieciowych i podatków). W dniach z ujemnymi cenami hurtowymi odbiorcy z taryfami dynamicznymi mogą w praktyce otrzymywać zapłatę za zużywanie prądu. Większość gospodarstw domowych ma jednak nadal umowy z ceną stałą, gdzie cena hurtowa wpływa tylko pośrednio i z opóźnieniem — zwykle poprzez roczne korekty cen u sprzedawcy.

Źródło: ENTSO-E · Aktualizowane co godzinę