Cena hurtowa w Słowacja

SK · Ceny spot day-ahead · ENTSO-E Transparency Platform

Aktualna cena

177.11€/MWh

Średnia 24h

228.6€/MWh

−17.9 %vs. wczoraj

Min 24h

146.5€/MWh

Maks 24h

350.0€/MWh

Udział OZE

15%

Udział jądrowy

56%

Udział paliw kopalnych

24%

Wykres cen

Aktualny miks energetyczny

Jądrowa: 56.3% (1,425 MW)
Gaz ziemny: 22.3% (565 MW)
Elektrownia przepływowa: 9.1% (230 MW)
Inne: 4.6% (116 MW)
Biomasa: 4.3% (110 MW)
Inne OZE: 1.9% (47 MW)
Ropa: 1.5% (37 MW)
Słoneczna: 0.1% (2 MW)
Wiatr lądowy: 0% (1 MW)
Jądrowa56.3%
Gaz ziemny22.3%
Elektrownia przepływowa9.1%
Inne4.6%
Biomasa4.3%
Inne OZE1.9%
Ropa1.5%
Słoneczna0.1%
Wiatr lądowy0%

Total: 2.5 GW

Aktualna hurtowa cena energii elektrycznej w Słowacja wynosi 177.11 EUR/MWh (17.71 ct/kWh). W ciągu ostatnich 24 godzin ceny wahały się od 146.5 do 350.0 EUR/MWh, ze średnią 228.6 EUR/MWh.

Produkcja energii elektrycznej w Slovakia składa się obecnie w 15% ze źródeł odnawialnych, w 56% z energii jądrowej i w 24% z paliw kopalnych. Miks wytwórczy bezpośrednio wpływa na ceny hurtowe — godziny o wysokiej produkcji z wiatru i słońca zwykle oznaczają niższe ceny, a elektrownie gazowe pracujące w szczycie zapotrzebowania je podbijają.

FAQ

Dlaczego ceny hurtowe zmieniają się co godzinę?
Energii elektrycznej nie da się ekonomicznie magazynować na dużą skalę, więc podaż musi w czasie rzeczywistym odpowiadać popytowi. Każda godzina ma inne warunki: w nocy zużycie jest niskie, a w porannych i wieczornych szczytach wysokie. Produkcja ze słońca kulminuje w południe, wiatr zmienia się wraz z pogodą. Cena odzwierciedla ten godzinowy balans — gdy podaż jest obfita (słoneczne południe, silny wiatr), ceny spadają. Gdy do pokrycia szczytu muszą uruchomić się elektrownie gazowe, ceny gwałtownie rosną. Dlatego w ciągu jednej doby widać tak duże wahania.
Co konkretnie wpływa na cenę w tej strefie rynkowej?
Każda strefa rynkowa ma własną cenę opartą na lokalnej równowadze podaży i popytu oraz zdolności połączeń z sąsiednimi strefami. Kluczowe czynniki dla tej strefy to: zainstalowana moc wytwórcza (słońce, wiatr, jądrowa, gaz, hydro), warunki pogodowe wpływające na produkcję OZE, wzorce zużycia (działalność przemysłowa, zapotrzebowanie na ogrzewanie/chłodzenie), dostępna moc importu/eksportu przez połączenia transgraniczne oraz ceny paliw (zwłaszcza gazu ziemnego, który często ustala cenę krańcową).
Czy konsumenci mogą korzystać z niskich cen hurtowych?
Tak, coraz częściej. Wiele krajów europejskich oferuje dziś dynamiczne taryfy za prąd, które przenoszą cenę hurtową bezpośrednio na odbiorców (po doliczeniu opłat sieciowych i podatków). W dniach z ujemnymi cenami hurtowymi odbiorcy z taryfami dynamicznymi mogą w praktyce otrzymywać zapłatę za zużywanie prądu. Większość gospodarstw domowych ma jednak nadal umowy z ceną stałą, gdzie cena hurtowa wpływa tylko pośrednio i z opóźnieniem — zwykle poprzez roczne korekty cen u sprzedawcy.

Źródło: ENTSO-E · Aktualizowane co godzinę