Hulgimüügihind tsoonis Saksamaa/Luksemburg

DE-LU · Day-ahead spot-hinnad · ENTSO-E

Praegune hind

189.84€/MWh

24h keskmine

184.6€/MWh

−12.4 %vs. eile

24h madalaim

118.3€/MWh

24h kõrgeim

297.5€/MWh

Taastuvenergia osakaal

52%

Tuumaenergia

0%

Fossiilne osakaal

41%

Hinnagraafik

Praegune tootmismiks

Maatuul: 34.7% (15,264 MW)
Pruunsüsi: 19.5% (8,602 MW)
Meretuul: 15.7% (6,934 MW)
Maagaas: 14.5% (6,374 MW)
Kivisüsi: 5.8% (2,570 MW)
Pump-hüdro: 4.3% (1,892 MW)
Jõe-hüdro: 1.9% (837 MW)
Jäätmed: 1.8% (795 MW)
Kivisöegaas: 1.1% (468 MW)
Muu: 0.5% (207 MW)
Nafta: 0.2% (87 MW)
Reservuaari-hüdro: 0% (17 MW)
Päike: 0% (0 MW)
Maatuul34.7%
Pruunsüsi19.5%
Meretuul15.7%
Maagaas14.5%
Kivisüsi5.8%
Pump-hüdro4.3%
Jõe-hüdro1.9%
Jäätmed1.8%
Kivisöegaas1.1%
Muu0.5%
Nafta0.2%
Reservuaari-hüdro0%
Päike0%

Total: 44.0 GW

Hetkel on elektri hulgihind piirkonnas Saksamaa/Luksemburg 189.84 EUR/MWh (18.98 ct/kWh). Viimase 24 tunni jooksul on hinnad kõikunud vahemikus 118.3 kuni 297.5 EUR/MWh, keskmiselt 184.6 EUR/MWh.

Elektritootmine piirkonnas Germany/Luxembourg koosneb praegu 52% ulatuses taastuvatest allikatest, 0% tuumaenergiast ja 41% fossiilkütustest. Tootmisstruktuur mõjutab otseselt hulgihindu — tundidel, mil tuule- ja päikesetoodang on suur, on hinnad tavaliselt madalamad, samal ajal kui tipukoormuse ajal töötavad gaasijaamad tõstavad hindu kõrgemale.

FAQ

Miks hulgihinnad muutuvad iga tunni järel?
Elektrit ei saa suures mahus ökonoomselt salvestada, seega peab pakkumine vastama nõudlusele reaalajas. Igal tunnil on erinevad tingimused: öösel on tarbimine madal, hommikuste ja õhtuste tippude ajal kõrge. Päikesetoodang tipneb keskpäeval, tuul sõltub ilmast. Hind peegeldab seda tunnihaaval tasakaalu — kui pakkumine on rikkalik (päikeseline keskpäev, tugev tuul), hinnad langevad. Kui tippkoormust tuleb katta gaasijaamadega, hinnad tõusevad järsult. Seetõttu näemegi ühe päeva jooksul nii suuri kõikumisi.
Mis mõjutab hinda just selles pakkumispiirkonnas?
Igal pakkumispiirkonnal on oma hind, mille määravad kohalik pakkumise ja nõudluse tasakaal ning ülekandevõimsus naabersüsteemidega. Selle piirkonna peamised tegurid on: paigaldatud tootmisvõimsus (päike, tuul, tuumaenergia, gaas, hüdro), taastuvtoodangut mõjutavad ilmastikutingimused, tarbimismustrid (tööstustegevus, kütte/jahutuse vajadus), piiriüleste ühenduste kaudu saadaolev impordi/ekspordi võimsus ning kütusehinnad (eriti maagaasi hind, mis sageli määrab piirhinna).
Kas tarbijad saavad madalatest hulgihindadest kasu?
Jah, üha enam. Paljud Euroopa riigid pakuvad nüüd dünaamilisi elektrilepinguid, mis annavad hulgihinna otse tarbijale edasi (koos võrgutasude ja maksude lisanduva osaga). Negatiivsete hulgihindadega päevadel võib dünaamilise tariifiga tarbija sisuliselt saada raha elektri tarbimise eest. Enamik majapidamisi on siiski endiselt fikseeritud hinnaga lepingutel, kus hulgihind mõjub vaid kaudselt ja viivitusega — tavaliselt müüja iga-aastaste hinnakohanduste kaudu.

Allikas: ENTSO-E · Uuendatakse iga tund