Hulgimüügihind tsoonis Taani (West)

DK1 · Day-ahead spot-hinnad · ENTSO-E

Praegune hind

164.57€/MWh

24h keskmine

174.6€/MWh

+4.5 %vs. eile

24h madalaim

117.9€/MWh

24h kõrgeim

287.8€/MWh

Taastuvenergia osakaal

89%

Tuumaenergia

0%

Fossiilne osakaal

8%

Hinnagraafik

Praegune tootmismiks

Meretuul: 31.7% (1,326 MW)
Maatuul: 31.2% (1,306 MW)
Biomass: 23.1% (965 MW)
Kivisüsi: 5.1% (211 MW)
Päike: 3.3% (138 MW)
Maagaas: 2.9% (123 MW)
Jäätmed: 2.6% (107 MW)
Nafta: 0.1% (5 MW)
Meretuul31.7%
Maatuul31.2%
Biomass23.1%
Kivisüsi5.1%
Päike3.3%
Maagaas2.9%
Jäätmed2.6%
Nafta0.1%

Total: 4.2 GW

Hetkel on elektri hulgihind piirkonnas Taani (West) 164.57 EUR/MWh (16.46 ct/kWh). Viimase 24 tunni jooksul on hinnad kõikunud vahemikus 117.9 kuni 287.8 EUR/MWh, keskmiselt 174.6 EUR/MWh.

Elektritootmine piirkonnas Denmark West koosneb praegu 89% ulatuses taastuvatest allikatest, 0% tuumaenergiast ja 8% fossiilkütustest. Tootmisstruktuur mõjutab otseselt hulgihindu — tundidel, mil tuule- ja päikesetoodang on suur, on hinnad tavaliselt madalamad, samal ajal kui tipukoormuse ajal töötavad gaasijaamad tõstavad hindu kõrgemale.

FAQ

Miks hulgihinnad muutuvad iga tunni järel?
Elektrit ei saa suures mahus ökonoomselt salvestada, seega peab pakkumine vastama nõudlusele reaalajas. Igal tunnil on erinevad tingimused: öösel on tarbimine madal, hommikuste ja õhtuste tippude ajal kõrge. Päikesetoodang tipneb keskpäeval, tuul sõltub ilmast. Hind peegeldab seda tunnihaaval tasakaalu — kui pakkumine on rikkalik (päikeseline keskpäev, tugev tuul), hinnad langevad. Kui tippkoormust tuleb katta gaasijaamadega, hinnad tõusevad järsult. Seetõttu näemegi ühe päeva jooksul nii suuri kõikumisi.
Mis mõjutab hinda just selles pakkumispiirkonnas?
Igal pakkumispiirkonnal on oma hind, mille määravad kohalik pakkumise ja nõudluse tasakaal ning ülekandevõimsus naabersüsteemidega. Selle piirkonna peamised tegurid on: paigaldatud tootmisvõimsus (päike, tuul, tuumaenergia, gaas, hüdro), taastuvtoodangut mõjutavad ilmastikutingimused, tarbimismustrid (tööstustegevus, kütte/jahutuse vajadus), piiriüleste ühenduste kaudu saadaolev impordi/ekspordi võimsus ning kütusehinnad (eriti maagaasi hind, mis sageli määrab piirhinna).
Kas tarbijad saavad madalatest hulgihindadest kasu?
Jah, üha enam. Paljud Euroopa riigid pakuvad nüüd dünaamilisi elektrilepinguid, mis annavad hulgihinna otse tarbijale edasi (koos võrgutasude ja maksude lisanduva osaga). Negatiivsete hulgihindadega päevadel võib dünaamilise tariifiga tarbija sisuliselt saada raha elektri tarbimise eest. Enamik majapidamisi on siiski endiselt fikseeritud hinnaga lepingutel, kus hulgihind mõjub vaid kaudselt ja viivitusega — tavaliselt müüja iga-aastaste hinnakohanduste kaudu.

Allikas: ENTSO-E · Uuendatakse iga tund