Hulgimüügihind tsoonis Hispaania

ES · Day-ahead spot-hinnad · ENTSO-E

Praegune hind

155.90€/MWh

24h keskmine

90.9€/MWh

−52.4 %vs. eile

24h madalaim

-6.5€/MWh

24h kõrgeim

195.9€/MWh

Taastuvenergia osakaal

79%

Tuumaenergia

0%

Fossiilne osakaal

20%

Hinnagraafik

Praegune tootmismiks

Maatuul: 68.8% (10,797 MW)
Maagaas: 19.6% (3,068 MW)
Reservuaari-hüdro: 4.9% (765 MW)
Biomass: 2.8% (435 MW)
Pump-hüdro: 1.8% (284 MW)
Jõe-hüdro: 1.6% (248 MW)
Päike: 0.6% (90 MW)
Maatuul68.8%
Maagaas19.6%
Reservuaari-hüdro4.9%
Biomass2.8%
Pump-hüdro1.8%
Jõe-hüdro1.6%
Päike0.6%

Total: 15.7 GW

Hetkel on elektri hulgihind piirkonnas Hispaania 155.90 EUR/MWh (15.59 ct/kWh). Viimase 24 tunni jooksul on hinnad kõikunud vahemikus -6.5 kuni 195.9 EUR/MWh, keskmiselt 90.9 EUR/MWh.

Elektritootmine piirkonnas Spain koosneb praegu 79% ulatuses taastuvatest allikatest, 0% tuumaenergiast ja 20% fossiilkütustest. Tootmisstruktuur mõjutab otseselt hulgihindu — tundidel, mil tuule- ja päikesetoodang on suur, on hinnad tavaliselt madalamad, samal ajal kui tipukoormuse ajal töötavad gaasijaamad tõstavad hindu kõrgemale.

FAQ

Miks hulgihinnad muutuvad iga tunni järel?
Elektrit ei saa suures mahus ökonoomselt salvestada, seega peab pakkumine vastama nõudlusele reaalajas. Igal tunnil on erinevad tingimused: öösel on tarbimine madal, hommikuste ja õhtuste tippude ajal kõrge. Päikesetoodang tipneb keskpäeval, tuul sõltub ilmast. Hind peegeldab seda tunnihaaval tasakaalu — kui pakkumine on rikkalik (päikeseline keskpäev, tugev tuul), hinnad langevad. Kui tippkoormust tuleb katta gaasijaamadega, hinnad tõusevad järsult. Seetõttu näemegi ühe päeva jooksul nii suuri kõikumisi.
Mis mõjutab hinda just selles pakkumispiirkonnas?
Igal pakkumispiirkonnal on oma hind, mille määravad kohalik pakkumise ja nõudluse tasakaal ning ülekandevõimsus naabersüsteemidega. Selle piirkonna peamised tegurid on: paigaldatud tootmisvõimsus (päike, tuul, tuumaenergia, gaas, hüdro), taastuvtoodangut mõjutavad ilmastikutingimused, tarbimismustrid (tööstustegevus, kütte/jahutuse vajadus), piiriüleste ühenduste kaudu saadaolev impordi/ekspordi võimsus ning kütusehinnad (eriti maagaasi hind, mis sageli määrab piirhinna).
Kas tarbijad saavad madalatest hulgihindadest kasu?
Jah, üha enam. Paljud Euroopa riigid pakuvad nüüd dünaamilisi elektrilepinguid, mis annavad hulgihinna otse tarbijale edasi (koos võrgutasude ja maksude lisanduva osaga). Negatiivsete hulgihindadega päevadel võib dünaamilise tariifiga tarbija sisuliselt saada raha elektri tarbimise eest. Enamik majapidamisi on siiski endiselt fikseeritud hinnaga lepingutel, kus hulgihind mõjub vaid kaudselt ja viivitusega — tavaliselt müüja iga-aastaste hinnakohanduste kaudu.

Allikas: ENTSO-E · Uuendatakse iga tund