Hulgimüügihind tsoonis Prantsusmaa

FR · Day-ahead spot-hinnad · ENTSO-E

Praegune hind

190.43€/MWh

24h keskmine

155.8€/MWh

−26.5 %vs. eile

24h madalaim

4.0€/MWh

24h kõrgeim

260.4€/MWh

Taastuvenergia osakaal

18%

Tuumaenergia

78%

Fossiilne osakaal

4%

Hinnagraafik

Praegune tootmismiks

Tuumaenergia: 77.5% (36,942 MW)
Maatuul: 11.2% (5,349 MW)
Maagaas: 3.5% (1,669 MW)
Jõe-hüdro: 3% (1,406 MW)
Meretuul: 2.6% (1,248 MW)
Jäätmed: 0.9% (424 MW)
Biomass: 0.6% (277 MW)
Reservuaari-hüdro: 0.5% (225 MW)
Pump-hüdro: 0.1% (71 MW)
Nafta: 0.1% (37 MW)
wholesale.unknown_B25: 0% (5 MW)
Kivisüsi: 0% (3 MW)
Tuumaenergia77.5%
Maatuul11.2%
Maagaas3.5%
Jõe-hüdro3%
Meretuul2.6%
Jäätmed0.9%
Biomass0.6%
Reservuaari-hüdro0.5%
Pump-hüdro0.1%
Nafta0.1%
wholesale.unknown_B250%
Kivisüsi0%

Total: 47.7 GW

Hetkel on elektri hulgihind piirkonnas Prantsusmaa 190.43 EUR/MWh (19.04 ct/kWh). Viimase 24 tunni jooksul on hinnad kõikunud vahemikus 4.0 kuni 260.4 EUR/MWh, keskmiselt 155.8 EUR/MWh.

Elektritootmine piirkonnas France koosneb praegu 18% ulatuses taastuvatest allikatest, 78% tuumaenergiast ja 4% fossiilkütustest. Tootmisstruktuur mõjutab otseselt hulgihindu — tundidel, mil tuule- ja päikesetoodang on suur, on hinnad tavaliselt madalamad, samal ajal kui tipukoormuse ajal töötavad gaasijaamad tõstavad hindu kõrgemale.

FAQ

Miks hulgihinnad muutuvad iga tunni järel?
Elektrit ei saa suures mahus ökonoomselt salvestada, seega peab pakkumine vastama nõudlusele reaalajas. Igal tunnil on erinevad tingimused: öösel on tarbimine madal, hommikuste ja õhtuste tippude ajal kõrge. Päikesetoodang tipneb keskpäeval, tuul sõltub ilmast. Hind peegeldab seda tunnihaaval tasakaalu — kui pakkumine on rikkalik (päikeseline keskpäev, tugev tuul), hinnad langevad. Kui tippkoormust tuleb katta gaasijaamadega, hinnad tõusevad järsult. Seetõttu näemegi ühe päeva jooksul nii suuri kõikumisi.
Mis mõjutab hinda just selles pakkumispiirkonnas?
Igal pakkumispiirkonnal on oma hind, mille määravad kohalik pakkumise ja nõudluse tasakaal ning ülekandevõimsus naabersüsteemidega. Selle piirkonna peamised tegurid on: paigaldatud tootmisvõimsus (päike, tuul, tuumaenergia, gaas, hüdro), taastuvtoodangut mõjutavad ilmastikutingimused, tarbimismustrid (tööstustegevus, kütte/jahutuse vajadus), piiriüleste ühenduste kaudu saadaolev impordi/ekspordi võimsus ning kütusehinnad (eriti maagaasi hind, mis sageli määrab piirhinna).
Kas tarbijad saavad madalatest hulgihindadest kasu?
Jah, üha enam. Paljud Euroopa riigid pakuvad nüüd dünaamilisi elektrilepinguid, mis annavad hulgihinna otse tarbijale edasi (koos võrgutasude ja maksude lisanduva osaga). Negatiivsete hulgihindadega päevadel võib dünaamilise tariifiga tarbija sisuliselt saada raha elektri tarbimise eest. Enamik majapidamisi on siiski endiselt fikseeritud hinnaga lepingutel, kus hulgihind mõjub vaid kaudselt ja viivitusega — tavaliselt müüja iga-aastaste hinnakohanduste kaudu.

Allikas: ENTSO-E · Uuendatakse iga tund