Hulgimüügihind tsoonis Ungari

HU · Day-ahead spot-hinnad · ENTSO-E

Praegune hind

241.02€/MWh

24h keskmine

250.5€/MWh

+1.0 %vs. eile

24h madalaim

66.4€/MWh

24h kõrgeim

364.7€/MWh

Taastuvenergia osakaal

11%

Tuumaenergia

50%

Fossiilne osakaal

32%

Hinnagraafik

Praegune tootmismiks

Tuumaenergia: 50.4% (1,184 MW)
Maagaas: 24.7% (580 MW)
Biomass: 8.4% (197 MW)
Pruunsüsi: 6.9% (162 MW)
Muu: 6.4% (150 MW)
Päike: 1.2% (27 MW)
Muu taastuv: 1% (24 MW)
Maatuul: 0.6% (13 MW)
Jäätmed: 0.4% (10 MW)
Jõe-hüdro: 0.1% (2 MW)
Reservuaari-hüdro: 0.1% (2 MW)
Tuumaenergia50.4%
Maagaas24.7%
Biomass8.4%
Pruunsüsi6.9%
Muu6.4%
Päike1.2%
Muu taastuv1%
Maatuul0.6%
Jäätmed0.4%
Jõe-hüdro0.1%
Reservuaari-hüdro0.1%

Total: 2.4 GW

Hetkel on elektri hulgihind piirkonnas Ungari 241.02 EUR/MWh (24.10 ct/kWh). Viimase 24 tunni jooksul on hinnad kõikunud vahemikus 66.4 kuni 364.7 EUR/MWh, keskmiselt 250.5 EUR/MWh.

Elektritootmine piirkonnas Hungary koosneb praegu 11% ulatuses taastuvatest allikatest, 50% tuumaenergiast ja 32% fossiilkütustest. Tootmisstruktuur mõjutab otseselt hulgihindu — tundidel, mil tuule- ja päikesetoodang on suur, on hinnad tavaliselt madalamad, samal ajal kui tipukoormuse ajal töötavad gaasijaamad tõstavad hindu kõrgemale.

FAQ

Miks hulgihinnad muutuvad iga tunni järel?
Elektrit ei saa suures mahus ökonoomselt salvestada, seega peab pakkumine vastama nõudlusele reaalajas. Igal tunnil on erinevad tingimused: öösel on tarbimine madal, hommikuste ja õhtuste tippude ajal kõrge. Päikesetoodang tipneb keskpäeval, tuul sõltub ilmast. Hind peegeldab seda tunnihaaval tasakaalu — kui pakkumine on rikkalik (päikeseline keskpäev, tugev tuul), hinnad langevad. Kui tippkoormust tuleb katta gaasijaamadega, hinnad tõusevad järsult. Seetõttu näemegi ühe päeva jooksul nii suuri kõikumisi.
Mis mõjutab hinda just selles pakkumispiirkonnas?
Igal pakkumispiirkonnal on oma hind, mille määravad kohalik pakkumise ja nõudluse tasakaal ning ülekandevõimsus naabersüsteemidega. Selle piirkonna peamised tegurid on: paigaldatud tootmisvõimsus (päike, tuul, tuumaenergia, gaas, hüdro), taastuvtoodangut mõjutavad ilmastikutingimused, tarbimismustrid (tööstustegevus, kütte/jahutuse vajadus), piiriüleste ühenduste kaudu saadaolev impordi/ekspordi võimsus ning kütusehinnad (eriti maagaasi hind, mis sageli määrab piirhinna).
Kas tarbijad saavad madalatest hulgihindadest kasu?
Jah, üha enam. Paljud Euroopa riigid pakuvad nüüd dünaamilisi elektrilepinguid, mis annavad hulgihinna otse tarbijale edasi (koos võrgutasude ja maksude lisanduva osaga). Negatiivsete hulgihindadega päevadel võib dünaamilise tariifiga tarbija sisuliselt saada raha elektri tarbimise eest. Enamik majapidamisi on siiski endiselt fikseeritud hinnaga lepingutel, kus hulgihind mõjub vaid kaudselt ja viivitusega — tavaliselt müüja iga-aastaste hinnakohanduste kaudu.

Allikas: ENTSO-E · Uuendatakse iga tund