Tukkuhinta alueella Tšekki

CZ · Day-ahead spot-hinnat · ENTSO-E Transparency Platform

Nykyinen hinta

165.71€/MWh

24h keskiarvo

174.2€/MWh

−13.2 %vs. eilen

24h alin

83.0€/MWh

24h ylin

250.2€/MWh

Uusiutuva osuus

8%

Ydinvoima

38%

Fossiilinen osuus

49%

Hintakaavio

Nykyinen tuotantomix

Ruskohiili: 46.1% (3,598 MW)
Ydinvoima: 37.7% (2,944 MW)
Biomassa: 3.6% (281 MW)
Pumppuvoima: 3.5% (271 MW)
Muu uusiutuva: 3.4% (267 MW)
Maakaasu: 1.5% (119 MW)
Kivihiili: 1.3% (104 MW)
Muu: 0.9% (73 MW)
Jokivoima: 0.7% (55 MW)
Maatuuli: 0.6% (50 MW)
Jäte: 0.6% (44 MW)
Altasvoima: 0.1% (7 MW)
Ruskohiili46.1%
Ydinvoima37.7%
Biomassa3.6%
Pumppuvoima3.5%
Muu uusiutuva3.4%
Maakaasu1.5%
Kivihiili1.3%
Muu0.9%
Jokivoima0.7%
Maatuuli0.6%
Jäte0.6%
Altasvoima0.1%

Total: 7.8 GW

Sähkön nykyinen tukkuhinta alueella Tšekki on 165.71 EUR/MWh (16.57 snt/kWh). Viimeisen 24 tunnin aikana hinnat ovat vaihdelleet välillä 83.0–250.2 EUR/MWh, keskiarvon ollessa 174.2 EUR/MWh.

Sähköntuotanto alueella Czechia koostuu tällä hetkellä 8 % uusiutuvista lähteistä, 38 % ydinvoimasta ja 49 % fossiilisista polttoaineista. Tuotantojakauma vaikuttaa suoraan tukkuhintoihin — tuulisina ja aurinkoisina tunteina hinnat ovat tyypillisesti matalampia, kun taas kysyntähuippujen aikana käyvät kaasuvoimalat nostavat hintaa.

FAQ

Miksi tukkuhinnat muuttuvat joka tunti?
Sähköä ei voida varastoida taloudellisesti suuressa mittakaavassa, joten tarjonnan on vastattava kysyntää reaaliajassa. Jokaisella tunnilla on erilaiset olosuhteet: yöllä kulutus on matala, aamun ja illan huippujen aikaan korkea. Aurinkotuotanto on huipussaan keskipäivällä, tuuli vaihtelee säätilan mukaan. Hinta heijastaa tätä tuntikohtaista tasapainoa — kun tarjontaa on runsaasti (aurinkoinen keskipäivä, voimakas tuuli), hinnat laskevat. Kun kaasuvoimaloita tarvitaan huippukysynnän kattamiseen, hinnat nousevat jyrkästi. Tämän vuoksi yhden päivän sisällä nähdään niin rajuja heilahteluja.
Mikä vaikuttaa erityisesti tämän tarjousalueen hintaan?
Jokaisella tarjousalueella on oma hintansa, joka perustuu paikalliseen tarjonnan ja kysynnän tasapainoon sekä siirtokapasiteettiin naapurialueiden kanssa. Keskeisiä tekijöitä tällä alueella ovat: asennettu tuotantokapasiteetti (aurinko, tuuli, ydinvoima, kaasu, vesivoima), uusiutuvaan tuotantoon vaikuttavat sääolosuhteet, kulutuskuviot (teollinen toiminta, lämmitys/jäähdytys), rajayhteyksien tuonti-/vientikapasiteetti ja polttoaineiden hinnat (erityisesti maakaasun, joka usein asettaa rajahinnan).
Voivatko kuluttajat hyötyä matalista tukkuhinnoista?
Kyllä, yhä enemmän. Monet Euroopan maat tarjoavat nykyään pörssisähkösopimuksia, jotka siirtävät tukkuhinnan kuluttajalle (siirtomaksujen ja verojen päälle). Päivinä, jolloin tukkuhinnat ovat negatiivisia, pörssisähkösopimuksen asiakas voi käytännössä saada maksun sähkön käytöstä. Suurin osa kotitalouksista on kuitenkin edelleen kiinteähintaisissa sopimuksissa, joissa tukkuhinta vaikuttaa vain epäsuorasti ja viiveellä — tyypillisesti myyjän vuosittaisten hintatarkistusten kautta.

Lähde: ENTSO-E · Päivitetään tunneittain