Tukkuhinta alueella Ranska

FR · Day-ahead spot-hinnat · ENTSO-E Transparency Platform

Nykyinen hinta

190.43€/MWh

24h keskiarvo

155.8€/MWh

−26.5 %vs. eilen

24h alin

4.0€/MWh

24h ylin

260.4€/MWh

Uusiutuva osuus

18%

Ydinvoima

78%

Fossiilinen osuus

4%

Hintakaavio

Nykyinen tuotantomix

Ydinvoima: 77.5% (36,942 MW)
Maatuuli: 11.2% (5,349 MW)
Maakaasu: 3.5% (1,669 MW)
Jokivoima: 3% (1,406 MW)
Merituuli: 2.6% (1,248 MW)
Jäte: 0.9% (424 MW)
Biomassa: 0.6% (277 MW)
Altasvoima: 0.5% (225 MW)
Pumppuvoima: 0.1% (71 MW)
Öljy: 0.1% (37 MW)
wholesale.unknown_B25: 0% (5 MW)
Kivihiili: 0% (3 MW)
Ydinvoima77.5%
Maatuuli11.2%
Maakaasu3.5%
Jokivoima3%
Merituuli2.6%
Jäte0.9%
Biomassa0.6%
Altasvoima0.5%
Pumppuvoima0.1%
Öljy0.1%
wholesale.unknown_B250%
Kivihiili0%

Total: 47.7 GW

Sähkön nykyinen tukkuhinta alueella Ranska on 190.43 EUR/MWh (19.04 snt/kWh). Viimeisen 24 tunnin aikana hinnat ovat vaihdelleet välillä 4.0–260.4 EUR/MWh, keskiarvon ollessa 155.8 EUR/MWh.

Sähköntuotanto alueella France koostuu tällä hetkellä 18 % uusiutuvista lähteistä, 78 % ydinvoimasta ja 4 % fossiilisista polttoaineista. Tuotantojakauma vaikuttaa suoraan tukkuhintoihin — tuulisina ja aurinkoisina tunteina hinnat ovat tyypillisesti matalampia, kun taas kysyntähuippujen aikana käyvät kaasuvoimalat nostavat hintaa.

FAQ

Miksi tukkuhinnat muuttuvat joka tunti?
Sähköä ei voida varastoida taloudellisesti suuressa mittakaavassa, joten tarjonnan on vastattava kysyntää reaaliajassa. Jokaisella tunnilla on erilaiset olosuhteet: yöllä kulutus on matala, aamun ja illan huippujen aikaan korkea. Aurinkotuotanto on huipussaan keskipäivällä, tuuli vaihtelee säätilan mukaan. Hinta heijastaa tätä tuntikohtaista tasapainoa — kun tarjontaa on runsaasti (aurinkoinen keskipäivä, voimakas tuuli), hinnat laskevat. Kun kaasuvoimaloita tarvitaan huippukysynnän kattamiseen, hinnat nousevat jyrkästi. Tämän vuoksi yhden päivän sisällä nähdään niin rajuja heilahteluja.
Mikä vaikuttaa erityisesti tämän tarjousalueen hintaan?
Jokaisella tarjousalueella on oma hintansa, joka perustuu paikalliseen tarjonnan ja kysynnän tasapainoon sekä siirtokapasiteettiin naapurialueiden kanssa. Keskeisiä tekijöitä tällä alueella ovat: asennettu tuotantokapasiteetti (aurinko, tuuli, ydinvoima, kaasu, vesivoima), uusiutuvaan tuotantoon vaikuttavat sääolosuhteet, kulutuskuviot (teollinen toiminta, lämmitys/jäähdytys), rajayhteyksien tuonti-/vientikapasiteetti ja polttoaineiden hinnat (erityisesti maakaasun, joka usein asettaa rajahinnan).
Voivatko kuluttajat hyötyä matalista tukkuhinnoista?
Kyllä, yhä enemmän. Monet Euroopan maat tarjoavat nykyään pörssisähkösopimuksia, jotka siirtävät tukkuhinnan kuluttajalle (siirtomaksujen ja verojen päälle). Päivinä, jolloin tukkuhinnat ovat negatiivisia, pörssisähkösopimuksen asiakas voi käytännössä saada maksun sähkön käytöstä. Suurin osa kotitalouksista on kuitenkin edelleen kiinteähintaisissa sopimuksissa, joissa tukkuhinta vaikuttaa vain epäsuorasti ja viiveellä — tyypillisesti myyjän vuosittaisten hintatarkistusten kautta.

Lähde: ENTSO-E · Päivitetään tunneittain