Tukkuhinta alueella Unkari

HU · Day-ahead spot-hinnat · ENTSO-E Transparency Platform

Nykyinen hinta

241.02€/MWh

24h keskiarvo

250.5€/MWh

+1.0 %vs. eilen

24h alin

66.4€/MWh

24h ylin

364.7€/MWh

Uusiutuva osuus

11%

Ydinvoima

50%

Fossiilinen osuus

32%

Hintakaavio

Nykyinen tuotantomix

Ydinvoima: 50.4% (1,184 MW)
Maakaasu: 24.7% (580 MW)
Biomassa: 8.4% (197 MW)
Ruskohiili: 6.9% (162 MW)
Muu: 6.4% (150 MW)
Aurinko: 1.2% (27 MW)
Muu uusiutuva: 1% (24 MW)
Maatuuli: 0.6% (13 MW)
Jäte: 0.4% (10 MW)
Jokivoima: 0.1% (2 MW)
Altasvoima: 0.1% (2 MW)
Ydinvoima50.4%
Maakaasu24.7%
Biomassa8.4%
Ruskohiili6.9%
Muu6.4%
Aurinko1.2%
Muu uusiutuva1%
Maatuuli0.6%
Jäte0.4%
Jokivoima0.1%
Altasvoima0.1%

Total: 2.4 GW

Sähkön nykyinen tukkuhinta alueella Unkari on 241.02 EUR/MWh (24.10 snt/kWh). Viimeisen 24 tunnin aikana hinnat ovat vaihdelleet välillä 66.4–364.7 EUR/MWh, keskiarvon ollessa 250.5 EUR/MWh.

Sähköntuotanto alueella Hungary koostuu tällä hetkellä 11 % uusiutuvista lähteistä, 50 % ydinvoimasta ja 32 % fossiilisista polttoaineista. Tuotantojakauma vaikuttaa suoraan tukkuhintoihin — tuulisina ja aurinkoisina tunteina hinnat ovat tyypillisesti matalampia, kun taas kysyntähuippujen aikana käyvät kaasuvoimalat nostavat hintaa.

FAQ

Miksi tukkuhinnat muuttuvat joka tunti?
Sähköä ei voida varastoida taloudellisesti suuressa mittakaavassa, joten tarjonnan on vastattava kysyntää reaaliajassa. Jokaisella tunnilla on erilaiset olosuhteet: yöllä kulutus on matala, aamun ja illan huippujen aikaan korkea. Aurinkotuotanto on huipussaan keskipäivällä, tuuli vaihtelee säätilan mukaan. Hinta heijastaa tätä tuntikohtaista tasapainoa — kun tarjontaa on runsaasti (aurinkoinen keskipäivä, voimakas tuuli), hinnat laskevat. Kun kaasuvoimaloita tarvitaan huippukysynnän kattamiseen, hinnat nousevat jyrkästi. Tämän vuoksi yhden päivän sisällä nähdään niin rajuja heilahteluja.
Mikä vaikuttaa erityisesti tämän tarjousalueen hintaan?
Jokaisella tarjousalueella on oma hintansa, joka perustuu paikalliseen tarjonnan ja kysynnän tasapainoon sekä siirtokapasiteettiin naapurialueiden kanssa. Keskeisiä tekijöitä tällä alueella ovat: asennettu tuotantokapasiteetti (aurinko, tuuli, ydinvoima, kaasu, vesivoima), uusiutuvaan tuotantoon vaikuttavat sääolosuhteet, kulutuskuviot (teollinen toiminta, lämmitys/jäähdytys), rajayhteyksien tuonti-/vientikapasiteetti ja polttoaineiden hinnat (erityisesti maakaasun, joka usein asettaa rajahinnan).
Voivatko kuluttajat hyötyä matalista tukkuhinnoista?
Kyllä, yhä enemmän. Monet Euroopan maat tarjoavat nykyään pörssisähkösopimuksia, jotka siirtävät tukkuhinnan kuluttajalle (siirtomaksujen ja verojen päälle). Päivinä, jolloin tukkuhinnat ovat negatiivisia, pörssisähkösopimuksen asiakas voi käytännössä saada maksun sähkön käytöstä. Suurin osa kotitalouksista on kuitenkin edelleen kiinteähintaisissa sopimuksissa, joissa tukkuhinta vaikuttaa vain epäsuorasti ja viiveellä — tyypillisesti myyjän vuosittaisten hintatarkistusten kautta.

Lähde: ENTSO-E · Päivitetään tunneittain