Tukkuhinta alueella Slovakia

SK · Day-ahead spot-hinnat · ENTSO-E Transparency Platform

Nykyinen hinta

177.11€/MWh

24h keskiarvo

228.6€/MWh

−17.9 %vs. eilen

24h alin

146.5€/MWh

24h ylin

350.0€/MWh

Uusiutuva osuus

15%

Ydinvoima

56%

Fossiilinen osuus

24%

Hintakaavio

Nykyinen tuotantomix

Ydinvoima: 56.3% (1,425 MW)
Maakaasu: 22.3% (565 MW)
Jokivoima: 9.1% (230 MW)
Muu: 4.6% (116 MW)
Biomassa: 4.3% (110 MW)
Muu uusiutuva: 1.9% (47 MW)
Öljy: 1.5% (37 MW)
Aurinko: 0.1% (2 MW)
Maatuuli: 0% (1 MW)
Ydinvoima56.3%
Maakaasu22.3%
Jokivoima9.1%
Muu4.6%
Biomassa4.3%
Muu uusiutuva1.9%
Öljy1.5%
Aurinko0.1%
Maatuuli0%

Total: 2.5 GW

Sähkön nykyinen tukkuhinta alueella Slovakia on 177.11 EUR/MWh (17.71 snt/kWh). Viimeisen 24 tunnin aikana hinnat ovat vaihdelleet välillä 146.5–350.0 EUR/MWh, keskiarvon ollessa 228.6 EUR/MWh.

Sähköntuotanto alueella Slovakia koostuu tällä hetkellä 15 % uusiutuvista lähteistä, 56 % ydinvoimasta ja 24 % fossiilisista polttoaineista. Tuotantojakauma vaikuttaa suoraan tukkuhintoihin — tuulisina ja aurinkoisina tunteina hinnat ovat tyypillisesti matalampia, kun taas kysyntähuippujen aikana käyvät kaasuvoimalat nostavat hintaa.

FAQ

Miksi tukkuhinnat muuttuvat joka tunti?
Sähköä ei voida varastoida taloudellisesti suuressa mittakaavassa, joten tarjonnan on vastattava kysyntää reaaliajassa. Jokaisella tunnilla on erilaiset olosuhteet: yöllä kulutus on matala, aamun ja illan huippujen aikaan korkea. Aurinkotuotanto on huipussaan keskipäivällä, tuuli vaihtelee säätilan mukaan. Hinta heijastaa tätä tuntikohtaista tasapainoa — kun tarjontaa on runsaasti (aurinkoinen keskipäivä, voimakas tuuli), hinnat laskevat. Kun kaasuvoimaloita tarvitaan huippukysynnän kattamiseen, hinnat nousevat jyrkästi. Tämän vuoksi yhden päivän sisällä nähdään niin rajuja heilahteluja.
Mikä vaikuttaa erityisesti tämän tarjousalueen hintaan?
Jokaisella tarjousalueella on oma hintansa, joka perustuu paikalliseen tarjonnan ja kysynnän tasapainoon sekä siirtokapasiteettiin naapurialueiden kanssa. Keskeisiä tekijöitä tällä alueella ovat: asennettu tuotantokapasiteetti (aurinko, tuuli, ydinvoima, kaasu, vesivoima), uusiutuvaan tuotantoon vaikuttavat sääolosuhteet, kulutuskuviot (teollinen toiminta, lämmitys/jäähdytys), rajayhteyksien tuonti-/vientikapasiteetti ja polttoaineiden hinnat (erityisesti maakaasun, joka usein asettaa rajahinnan).
Voivatko kuluttajat hyötyä matalista tukkuhinnoista?
Kyllä, yhä enemmän. Monet Euroopan maat tarjoavat nykyään pörssisähkösopimuksia, jotka siirtävät tukkuhinnan kuluttajalle (siirtomaksujen ja verojen päälle). Päivinä, jolloin tukkuhinnat ovat negatiivisia, pörssisähkösopimuksen asiakas voi käytännössä saada maksun sähkön käytöstä. Suurin osa kotitalouksista on kuitenkin edelleen kiinteähintaisissa sopimuksissa, joissa tukkuhinta vaikuttaa vain epäsuorasti ja viiveellä — tyypillisesti myyjän vuosittaisten hintatarkistusten kautta.

Lähde: ENTSO-E · Päivitetään tunneittain