Didmeninė kaina zonoje Belgija

BE · Day-ahead spot kainos · ENTSO-E

Dabartinė kaina

200.47€/MWh

24val. vidurkis

188.8€/MWh

−2.5 %vs. vakar

24val. min

90.5€/MWh

24val. maks

291.2€/MWh

AEI dalis

57%

Branduolinė dalis

18%

Iškastinė dalis

8%

Kainų grafikas

Dabartinis energijos mišinys

Vėjo (jūros): 40% (2,026 MW)
Branduolinė: 18.2% (921 MW)
Vėjo (sausumos): 14.8% (749 MW)
Gamtinės dujos: 7.6% (386 MW)
wholesale.unknown_B25: 7.2% (362 MW)
Kita: 6.9% (351 MW)
Atliekos: 3.6% (181 MW)
Biomasė: 1.7% (84 MW)
Vėjo (jūros)40%
Branduolinė18.2%
Vėjo (sausumos)14.8%
Gamtinės dujos7.6%
wholesale.unknown_B257.2%
Kita6.9%
Atliekos3.6%
Biomasė1.7%

Total: 5.1 GW

Dabartinė didmeninė elektros kaina Belgija zonoje yra 200.47 EUR/MWh (20.05 ct/kWh). Per pastarąsias 24 valandas kainos svyravo nuo 90.5 iki 291.2 EUR/MWh, vidurkis – 188.8 EUR/MWh.

Elektros gamybą Belgium zonoje šiuo metu sudaro 57% atsinaujinančių šaltinių, 18% branduolinės ir 8% iškastinio kuro. Gamybos struktūra tiesiogiai veikia didmenines kainas — valandomis, kai gausi saulės ir vėjo gamyba, kainos paprastai būna mažesnės, o dujinės elektrinės piko metu kainas pakelia.

FAQ

Kodėl didmeninės kainos keičiasi kas valandą?
Elektros negalima ekonomiškai sukaupti dideliais kiekiais, todėl pasiūla turi realiu laiku atitikti paklausą. Kiekviena valanda turi skirtingas sąlygas: naktį suvartojimas mažas, o ryto ir vakaro piko valandomis – didelis. Saulės gamyba būna didžiausia vidurdienį, vėjas priklauso nuo oro. Kaina atspindi šią valandos pusiausvyrą — kai pasiūla didelė (saulėtas vidurdienis, stiprus vėjas), kainos krinta. Kai paklausos piką turi dengti dujinės elektrinės, kainos šokteli. Štai kodėl per vieną dieną matome tokius ryškius svyravimus.
Kas būtent lemia kainą šioje prekybos zonoje?
Kiekviena prekybos zona turi savo kainą, pagrįstą vietine pasiūlos ir paklausos pusiausvyra bei jungčių su kaimyninėmis zonomis pralaidumu. Šiai zonai svarbiausi veiksniai: įrengtoji gamybos galia (saulės, vėjo, branduolinė, dujinė, hidro), orai, lemiantys atsinaujinančių šaltinių gamybą, suvartojimo tendencijos (pramoninė veikla, šildymo/vėsinimo poreikiai), turimi importo/eksporto pralaidumai per tarpvalstybines jungtis ir kuro kainos (ypač gamtinių dujų, dažnai nustatančių ribinę kainą).
Ar vartotojai gali pasinaudoti žemomis didmeninėmis kainomis?
Taip, vis dažniau. Daugelis Europos šalių siūlo dinaminius elektros tarifus, kurie didmeninę kainą perduoda tiesiai vartotojui (pridedant tinklo mokesčius ir mokesčius valstybei). Dienomis, kai didmeninės kainos yra neigiamos, dinaminio tarifo vartotojai gali net gauti pinigų už elektros vartojimą. Vis dėlto dauguma namų ūkių tebesinaudoja fiksuotos kainos sutartimis, kuriose didmeninė kaina turi tik netiesioginį, pavėluotą poveikį — paprastai atsispindintį tiekėjo metiniuose kainų pokyčiuose.

Šaltinis: ENTSO-E · Atnaujinama kas valandą