Didmeninė kaina zonoje Vokietija/Liuksemburgas
DE-LU · Day-ahead spot kainos · ENTSO-E
Dabartinė kaina
189.84€/MWh
24val. vidurkis
184.6€/MWh
−12.4 %vs. vakar
24val. min
118.3€/MWh
24val. maks
297.5€/MWh
AEI dalis
52%
Branduolinė dalis
0%
Iškastinė dalis
41%
Kainų grafikas
Dabartinis energijos mišinys
Vėjo (sausumos): 34.7% (15,264 MW)
Lignitas: 19.5% (8,602 MW)
Vėjo (jūros): 15.7% (6,934 MW)
Gamtinės dujos: 14.5% (6,374 MW)
Akmens anglys: 5.8% (2,570 MW)
Kaupimo: 4.3% (1,892 MW)
Upės: 1.9% (837 MW)
Atliekos: 1.8% (795 MW)
Anglių dujos: 1.1% (468 MW)
Kita: 0.5% (207 MW)
Nafta: 0.2% (87 MW)
Rezervuaro: 0% (17 MW)
Saulės: 0% (0 MW)
Vėjo (sausumos)34.7%
Lignitas19.5%
Vėjo (jūros)15.7%
Gamtinės dujos14.5%
Akmens anglys5.8%
Kaupimo4.3%
Upės1.9%
Atliekos1.8%
Anglių dujos1.1%
Kita0.5%
Nafta0.2%
Rezervuaro0%
Saulės0%
Total: 44.0 GW
Dabartinė didmeninė elektros kaina Vokietija/Liuksemburgas zonoje yra 189.84 EUR/MWh (18.98 ct/kWh). Per pastarąsias 24 valandas kainos svyravo nuo 118.3 iki 297.5 EUR/MWh, vidurkis – 184.6 EUR/MWh.
Elektros gamybą Germany/Luxembourg zonoje šiuo metu sudaro 52% atsinaujinančių šaltinių, 0% branduolinės ir 41% iškastinio kuro. Gamybos struktūra tiesiogiai veikia didmenines kainas — valandomis, kai gausi saulės ir vėjo gamyba, kainos paprastai būna mažesnės, o dujinės elektrinės piko metu kainas pakelia.
FAQ
Kodėl didmeninės kainos keičiasi kas valandą?
Elektros negalima ekonomiškai sukaupti dideliais kiekiais, todėl pasiūla turi realiu laiku atitikti paklausą. Kiekviena valanda turi skirtingas sąlygas: naktį suvartojimas mažas, o ryto ir vakaro piko valandomis – didelis. Saulės gamyba būna didžiausia vidurdienį, vėjas priklauso nuo oro. Kaina atspindi šią valandos pusiausvyrą — kai pasiūla didelė (saulėtas vidurdienis, stiprus vėjas), kainos krinta. Kai paklausos piką turi dengti dujinės elektrinės, kainos šokteli. Štai kodėl per vieną dieną matome tokius ryškius svyravimus.
Kas būtent lemia kainą šioje prekybos zonoje?
Kiekviena prekybos zona turi savo kainą, pagrįstą vietine pasiūlos ir paklausos pusiausvyra bei jungčių su kaimyninėmis zonomis pralaidumu. Šiai zonai svarbiausi veiksniai: įrengtoji gamybos galia (saulės, vėjo, branduolinė, dujinė, hidro), orai, lemiantys atsinaujinančių šaltinių gamybą, suvartojimo tendencijos (pramoninė veikla, šildymo/vėsinimo poreikiai), turimi importo/eksporto pralaidumai per tarpvalstybines jungtis ir kuro kainos (ypač gamtinių dujų, dažnai nustatančių ribinę kainą).
Ar vartotojai gali pasinaudoti žemomis didmeninėmis kainomis?
Taip, vis dažniau. Daugelis Europos šalių siūlo dinaminius elektros tarifus, kurie didmeninę kainą perduoda tiesiai vartotojui (pridedant tinklo mokesčius ir mokesčius valstybei). Dienomis, kai didmeninės kainos yra neigiamos, dinaminio tarifo vartotojai gali net gauti pinigų už elektros vartojimą. Vis dėlto dauguma namų ūkių tebesinaudoja fiksuotos kainos sutartimis, kuriose didmeninė kaina turi tik netiesioginį, pavėluotą poveikį — paprastai atsispindintį tiekėjo metiniuose kainų pokyčiuose.
Šaltinis: ENTSO-E · Atnaujinama kas valandą