Didmeninė kaina zonoje Lietuva
LT · Day-ahead spot kainos · ENTSO-E
Dabartinė kaina
163.08€/MWh
24val. vidurkis
124.2€/MWh
−28.5 %vs. vakar
24val. min
23.5€/MWh
24val. maks
250.0€/MWh
AEI dalis
62%
Branduolinė dalis
0%
Iškastinė dalis
1%
Kainų grafikas
Dabartinis energijos mišinys
Vėjo (sausumos): 60.5% (996 MW)
Kaupimo: 26.8% (442 MW)
Atliekos: 6.8% (112 MW)
Kita: 3.1% (51 MW)
Upės: 1.4% (24 MW)
Gamtinės dujos: 1% (17 MW)
wholesale.unknown_B25: 0.3% (4 MW)
Saulės: 0.1% (2 MW)
Vėjo (sausumos)60.5%
Kaupimo26.8%
Atliekos6.8%
Kita3.1%
Upės1.4%
Gamtinės dujos1%
wholesale.unknown_B250.3%
Saulės0.1%
Total: 1.6 GW
Dabartinė didmeninė elektros kaina Lietuva zonoje yra 163.08 EUR/MWh (16.31 ct/kWh). Per pastarąsias 24 valandas kainos svyravo nuo 23.5 iki 250.0 EUR/MWh, vidurkis – 124.2 EUR/MWh.
Elektros gamybą Lithuania zonoje šiuo metu sudaro 62% atsinaujinančių šaltinių, 0% branduolinės ir 1% iškastinio kuro. Gamybos struktūra tiesiogiai veikia didmenines kainas — valandomis, kai gausi saulės ir vėjo gamyba, kainos paprastai būna mažesnės, o dujinės elektrinės piko metu kainas pakelia.
FAQ
Kodėl didmeninės kainos keičiasi kas valandą?
Elektros negalima ekonomiškai sukaupti dideliais kiekiais, todėl pasiūla turi realiu laiku atitikti paklausą. Kiekviena valanda turi skirtingas sąlygas: naktį suvartojimas mažas, o ryto ir vakaro piko valandomis – didelis. Saulės gamyba būna didžiausia vidurdienį, vėjas priklauso nuo oro. Kaina atspindi šią valandos pusiausvyrą — kai pasiūla didelė (saulėtas vidurdienis, stiprus vėjas), kainos krinta. Kai paklausos piką turi dengti dujinės elektrinės, kainos šokteli. Štai kodėl per vieną dieną matome tokius ryškius svyravimus.
Kas būtent lemia kainą šioje prekybos zonoje?
Kiekviena prekybos zona turi savo kainą, pagrįstą vietine pasiūlos ir paklausos pusiausvyra bei jungčių su kaimyninėmis zonomis pralaidumu. Šiai zonai svarbiausi veiksniai: įrengtoji gamybos galia (saulės, vėjo, branduolinė, dujinė, hidro), orai, lemiantys atsinaujinančių šaltinių gamybą, suvartojimo tendencijos (pramoninė veikla, šildymo/vėsinimo poreikiai), turimi importo/eksporto pralaidumai per tarpvalstybines jungtis ir kuro kainos (ypač gamtinių dujų, dažnai nustatančių ribinę kainą).
Ar vartotojai gali pasinaudoti žemomis didmeninėmis kainomis?
Taip, vis dažniau. Daugelis Europos šalių siūlo dinaminius elektros tarifus, kurie didmeninę kainą perduoda tiesiai vartotojui (pridedant tinklo mokesčius ir mokesčius valstybei). Dienomis, kai didmeninės kainos yra neigiamos, dinaminio tarifo vartotojai gali net gauti pinigų už elektros vartojimą. Vis dėlto dauguma namų ūkių tebesinaudoja fiksuotos kainos sutartimis, kuriose didmeninė kaina turi tik netiesioginį, pavėluotą poveikį — paprastai atsispindintį tiekėjo metiniuose kainų pokyčiuose.
Šaltinis: ENTSO-E · Atnaujinama kas valandą