Didmeninė kaina zonoje Lenkija
PL · Day-ahead spot kainos · ENTSO-E
Dabartinė kaina
118.52€/MWh
24val. vidurkis
151.7€/MWh
−4.8 %vs. vakar
24val. min
75.5€/MWh
24val. maks
264.2€/MWh
AEI dalis
18%
Branduolinė dalis
0%
Iškastinė dalis
78%
Kainų grafikas
Dabartinis energijos mišinys
Akmens anglys: 41.2% (6,544 MW)
Lignitas: 23.1% (3,671 MW)
Vėjo (sausumos): 14.2% (2,264 MW)
Gamtinės dujos: 11.1% (1,768 MW)
Kita: 3.4% (536 MW)
Biomasė: 2.3% (367 MW)
Nafta: 1.1% (175 MW)
Anglių dujos: 1% (164 MW)
Kaupimo: 1% (164 MW)
Kiti AEI: 0.5% (78 MW)
Saulės: 0.5% (75 MW)
Upės: 0.4% (68 MW)
Rezervuaro: 0.1% (22 MW)
Akmens anglys41.2%
Lignitas23.1%
Vėjo (sausumos)14.2%
Gamtinės dujos11.1%
Kita3.4%
Biomasė2.3%
Nafta1.1%
Anglių dujos1%
Kaupimo1%
Kiti AEI0.5%
Saulės0.5%
Upės0.4%
Rezervuaro0.1%
Total: 15.9 GW
Dabartinė didmeninė elektros kaina Lenkija zonoje yra 118.52 EUR/MWh (11.85 ct/kWh). Per pastarąsias 24 valandas kainos svyravo nuo 75.5 iki 264.2 EUR/MWh, vidurkis – 151.7 EUR/MWh.
Elektros gamybą Poland zonoje šiuo metu sudaro 18% atsinaujinančių šaltinių, 0% branduolinės ir 78% iškastinio kuro. Gamybos struktūra tiesiogiai veikia didmenines kainas — valandomis, kai gausi saulės ir vėjo gamyba, kainos paprastai būna mažesnės, o dujinės elektrinės piko metu kainas pakelia.
FAQ
Kodėl didmeninės kainos keičiasi kas valandą?
Elektros negalima ekonomiškai sukaupti dideliais kiekiais, todėl pasiūla turi realiu laiku atitikti paklausą. Kiekviena valanda turi skirtingas sąlygas: naktį suvartojimas mažas, o ryto ir vakaro piko valandomis – didelis. Saulės gamyba būna didžiausia vidurdienį, vėjas priklauso nuo oro. Kaina atspindi šią valandos pusiausvyrą — kai pasiūla didelė (saulėtas vidurdienis, stiprus vėjas), kainos krinta. Kai paklausos piką turi dengti dujinės elektrinės, kainos šokteli. Štai kodėl per vieną dieną matome tokius ryškius svyravimus.
Kas būtent lemia kainą šioje prekybos zonoje?
Kiekviena prekybos zona turi savo kainą, pagrįstą vietine pasiūlos ir paklausos pusiausvyra bei jungčių su kaimyninėmis zonomis pralaidumu. Šiai zonai svarbiausi veiksniai: įrengtoji gamybos galia (saulės, vėjo, branduolinė, dujinė, hidro), orai, lemiantys atsinaujinančių šaltinių gamybą, suvartojimo tendencijos (pramoninė veikla, šildymo/vėsinimo poreikiai), turimi importo/eksporto pralaidumai per tarpvalstybines jungtis ir kuro kainos (ypač gamtinių dujų, dažnai nustatančių ribinę kainą).
Ar vartotojai gali pasinaudoti žemomis didmeninėmis kainomis?
Taip, vis dažniau. Daugelis Europos šalių siūlo dinaminius elektros tarifus, kurie didmeninę kainą perduoda tiesiai vartotojui (pridedant tinklo mokesčius ir mokesčius valstybei). Dienomis, kai didmeninės kainos yra neigiamos, dinaminio tarifo vartotojai gali net gauti pinigų už elektros vartojimą. Vis dėlto dauguma namų ūkių tebesinaudoja fiksuotos kainos sutartimis, kuriose didmeninė kaina turi tik netiesioginį, pavėluotą poveikį — paprastai atsispindintį tiekėjo metiniuose kainų pokyčiuose.
Šaltinis: ENTSO-E · Atnaujinama kas valandą