Didmeninė kaina zonoje Rumunija

RO · Day-ahead spot kainos · ENTSO-E

Dabartinė kaina

211.07€/MWh

24val. vidurkis

249.2€/MWh

−5.2 %vs. vakar

24val. min

155.4€/MWh

24val. maks

343.7€/MWh

AEI dalis

55%

Branduolinė dalis

0%

Iškastinė dalis

45%

Kainų grafikas

Dabartinis energijos mišinys

Gamtinės dujos: 28.5% (1,327 MW)
Vėjo (sausumos): 21.5% (1,003 MW)
Rezervuaro: 18.6% (865 MW)
Lignitas: 16.2% (757 MW)
Upės: 11.8% (550 MW)
Saulės: 2.1% (96 MW)
Biomasė: 1.1% (51 MW)
wholesale.unknown_B25: 0.2% (9 MW)
Gamtinės dujos28.5%
Vėjo (sausumos)21.5%
Rezervuaro18.6%
Lignitas16.2%
Upės11.8%
Saulės2.1%
Biomasė1.1%
wholesale.unknown_B250.2%

Total: 4.7 GW

Dabartinė didmeninė elektros kaina Rumunija zonoje yra 211.07 EUR/MWh (21.11 ct/kWh). Per pastarąsias 24 valandas kainos svyravo nuo 155.4 iki 343.7 EUR/MWh, vidurkis – 249.2 EUR/MWh.

Elektros gamybą Romania zonoje šiuo metu sudaro 55% atsinaujinančių šaltinių, 0% branduolinės ir 45% iškastinio kuro. Gamybos struktūra tiesiogiai veikia didmenines kainas — valandomis, kai gausi saulės ir vėjo gamyba, kainos paprastai būna mažesnės, o dujinės elektrinės piko metu kainas pakelia.

FAQ

Kodėl didmeninės kainos keičiasi kas valandą?
Elektros negalima ekonomiškai sukaupti dideliais kiekiais, todėl pasiūla turi realiu laiku atitikti paklausą. Kiekviena valanda turi skirtingas sąlygas: naktį suvartojimas mažas, o ryto ir vakaro piko valandomis – didelis. Saulės gamyba būna didžiausia vidurdienį, vėjas priklauso nuo oro. Kaina atspindi šią valandos pusiausvyrą — kai pasiūla didelė (saulėtas vidurdienis, stiprus vėjas), kainos krinta. Kai paklausos piką turi dengti dujinės elektrinės, kainos šokteli. Štai kodėl per vieną dieną matome tokius ryškius svyravimus.
Kas būtent lemia kainą šioje prekybos zonoje?
Kiekviena prekybos zona turi savo kainą, pagrįstą vietine pasiūlos ir paklausos pusiausvyra bei jungčių su kaimyninėmis zonomis pralaidumu. Šiai zonai svarbiausi veiksniai: įrengtoji gamybos galia (saulės, vėjo, branduolinė, dujinė, hidro), orai, lemiantys atsinaujinančių šaltinių gamybą, suvartojimo tendencijos (pramoninė veikla, šildymo/vėsinimo poreikiai), turimi importo/eksporto pralaidumai per tarpvalstybines jungtis ir kuro kainos (ypač gamtinių dujų, dažnai nustatančių ribinę kainą).
Ar vartotojai gali pasinaudoti žemomis didmeninėmis kainomis?
Taip, vis dažniau. Daugelis Europos šalių siūlo dinaminius elektros tarifus, kurie didmeninę kainą perduoda tiesiai vartotojui (pridedant tinklo mokesčius ir mokesčius valstybei). Dienomis, kai didmeninės kainos yra neigiamos, dinaminio tarifo vartotojai gali net gauti pinigų už elektros vartojimą. Vis dėlto dauguma namų ūkių tebesinaudoja fiksuotos kainos sutartimis, kuriose didmeninė kaina turi tik netiesioginį, pavėluotą poveikį — paprastai atsispindintį tiekėjo metiniuose kainų pokyčiuose.

Šaltinis: ENTSO-E · Atnaujinama kas valandą