Cena hurtowa w Niemcy/Luksemburg

DE-LU · Ceny spot day-ahead · ENTSO-E Transparency Platform

Aktualna cena

189.84€/MWh

Średnia 24h

184.6€/MWh

−12.4 %vs. wczoraj

Min 24h

118.3€/MWh

Maks 24h

297.5€/MWh

Udział OZE

52%

Udział jądrowy

0%

Udział paliw kopalnych

41%

Wykres cen

Aktualny miks energetyczny

Wiatr lądowy: 34.7% (15,264 MW)
Węgiel brunatny: 19.5% (8,602 MW)
Wiatr morski: 15.7% (6,934 MW)
Gaz ziemny: 14.5% (6,374 MW)
Węgiel kamienny: 5.8% (2,570 MW)
Elektrownia szczytowo-pompowa: 4.3% (1,892 MW)
Elektrownia przepływowa: 1.9% (837 MW)
Odpady: 1.8% (795 MW)
Gaz kopalnian: 1.1% (468 MW)
Inne: 0.5% (207 MW)
Ropa: 0.2% (87 MW)
Elektrownia zbiornikowa: 0% (17 MW)
Słoneczna: 0% (0 MW)
Wiatr lądowy34.7%
Węgiel brunatny19.5%
Wiatr morski15.7%
Gaz ziemny14.5%
Węgiel kamienny5.8%
Elektrownia szczytowo-pompowa4.3%
Elektrownia przepływowa1.9%
Odpady1.8%
Gaz kopalnian1.1%
Inne0.5%
Ropa0.2%
Elektrownia zbiornikowa0%
Słoneczna0%

Total: 44.0 GW

Aktualna hurtowa cena energii elektrycznej w Niemcy/Luksemburg wynosi 189.84 EUR/MWh (18.98 ct/kWh). W ciągu ostatnich 24 godzin ceny wahały się od 118.3 do 297.5 EUR/MWh, ze średnią 184.6 EUR/MWh.

Produkcja energii elektrycznej w Germany/Luxembourg składa się obecnie w 52% ze źródeł odnawialnych, w 0% z energii jądrowej i w 41% z paliw kopalnych. Miks wytwórczy bezpośrednio wpływa na ceny hurtowe — godziny o wysokiej produkcji z wiatru i słońca zwykle oznaczają niższe ceny, a elektrownie gazowe pracujące w szczycie zapotrzebowania je podbijają.

FAQ

Dlaczego ceny hurtowe zmieniają się co godzinę?
Energii elektrycznej nie da się ekonomicznie magazynować na dużą skalę, więc podaż musi w czasie rzeczywistym odpowiadać popytowi. Każda godzina ma inne warunki: w nocy zużycie jest niskie, a w porannych i wieczornych szczytach wysokie. Produkcja ze słońca kulminuje w południe, wiatr zmienia się wraz z pogodą. Cena odzwierciedla ten godzinowy balans — gdy podaż jest obfita (słoneczne południe, silny wiatr), ceny spadają. Gdy do pokrycia szczytu muszą uruchomić się elektrownie gazowe, ceny gwałtownie rosną. Dlatego w ciągu jednej doby widać tak duże wahania.
Co konkretnie wpływa na cenę w tej strefie rynkowej?
Każda strefa rynkowa ma własną cenę opartą na lokalnej równowadze podaży i popytu oraz zdolności połączeń z sąsiednimi strefami. Kluczowe czynniki dla tej strefy to: zainstalowana moc wytwórcza (słońce, wiatr, jądrowa, gaz, hydro), warunki pogodowe wpływające na produkcję OZE, wzorce zużycia (działalność przemysłowa, zapotrzebowanie na ogrzewanie/chłodzenie), dostępna moc importu/eksportu przez połączenia transgraniczne oraz ceny paliw (zwłaszcza gazu ziemnego, który często ustala cenę krańcową).
Czy konsumenci mogą korzystać z niskich cen hurtowych?
Tak, coraz częściej. Wiele krajów europejskich oferuje dziś dynamiczne taryfy za prąd, które przenoszą cenę hurtową bezpośrednio na odbiorców (po doliczeniu opłat sieciowych i podatków). W dniach z ujemnymi cenami hurtowymi odbiorcy z taryfami dynamicznymi mogą w praktyce otrzymywać zapłatę za zużywanie prądu. Większość gospodarstw domowych ma jednak nadal umowy z ceną stałą, gdzie cena hurtowa wpływa tylko pośrednio i z opóźnieniem — zwykle poprzez roczne korekty cen u sprzedawcy.

Źródło: ENTSO-E · Aktualizowane co godzinę