Veleprodajna cijena u Rumunjska
RO · Day-ahead spot cijene · ENTSO-E
Trenutna cijena
211.07€/MWh
24h prosjek
249.2€/MWh
−5.2 %vs. jučer
24h min
155.4€/MWh
24h maks
343.7€/MWh
OIE udio
55%
Nuklearni udio
0%
Fosilni udio
45%
Grafikon cijena
Trenutni energetski miks
Prirodni plin: 28.5% (1,327 MW)
Vjetar (kopno): 21.5% (1,003 MW)
Akumulacijska: 18.6% (865 MW)
Lignit: 16.2% (757 MW)
Protočna: 11.8% (550 MW)
Solarna: 2.1% (96 MW)
Biomasa: 1.1% (51 MW)
wholesale.unknown_B25: 0.2% (9 MW)
Prirodni plin28.5%
Vjetar (kopno)21.5%
Akumulacijska18.6%
Lignit16.2%
Protočna11.8%
Solarna2.1%
Biomasa1.1%
wholesale.unknown_B250.2%
Total: 4.7 GW
Trenutna veleprodajna cijena električne energije u Rumunjska iznosi 211.07 EUR/MWh (21.11 ct/kWh). U posljednja 24 sata cijene su se kretale od 155.4 do 343.7 EUR/MWh, s prosjekom od 249.2 EUR/MWh.
Proizvodnja električne energije u Romania trenutno se sastoji od 55 % obnovljivih izvora, 0 % nuklearne energije i 45 % fosilnih goriva. Proizvodni miks izravno utječe na veleprodajne cijene — sati s visokom proizvodnjom iz vjetra i sunca obično donose niže cijene, dok plinske elektrane tijekom vršne potražnje podižu cijene.
FAQ
Zašto se veleprodajne cijene mijenjaju svakog sata?
Električna energija ne može se ekonomično skladištiti u velikim količinama, stoga se ponuda mora u realnom vremenu poklapati s potražnjom. Svaki sat ima različite uvjete: potrošnja je noću niska, a u jutarnjim i večernjim vršnim satima visoka. Proizvodnja iz sunca vrhunac dostiže u podne, vjetar ovisi o vremenu. Cijena odražava ovu satnu ravnotežu — kada je ponuda obilna (sunčano podne, jak vjetar), cijene padaju. Kada plinske elektrane moraju raditi kako bi pokrile vršnu potražnju, cijene skaču. Zato vidimo toliko dramatične oscilacije unutar istog dana.
Što konkretno utječe na cijenu u ovoj tržišnoj zoni?
Svaka tržišna zona ima jedinstvenu cijenu temeljenu na lokalnoj ravnoteži ponude i potražnje te na kapacitetu interkonekcija sa susjednim zonama. Ključni čimbenici za ovu zonu uključuju: instaliranu proizvodnu snagu (sunce, vjetar, nuklearna, plin, hidro), vremenske prilike koje utječu na proizvodnju iz OIE, obrasce potrošnje (industrijska aktivnost, potrebe za grijanjem/hlađenjem), raspoloživi uvozno/izvozni kapacitet putem prekograničnih veza te cijene goriva (posebno prirodnog plina, koji često postavlja graničnu cijenu).
Mogu li potrošači iskoristiti niske veleprodajne cijene?
Da, sve više. Mnoge europske zemlje danas nude dinamičke tarife za struju koje veleprodajne cijene prenose izravno na potrošače (uz naknadu za mrežarine i poreze). U danima s negativnim veleprodajnim cijenama potrošači s dinamičkim tarifama mogu praktički biti plaćeni da troše struju. Međutim, većina kućanstava još uvijek ima ugovore s fiksnom cijenom, gdje veleprodajna cijena ima tek neizravan, odgođen učinak — obično kroz godišnje korekcije cijena opskrbljivača.
Izvor: ENTSO-E · Ažurirano svaki sat