Prezz bl-ingrossa f{zone}

DK1 · Prezzijiet spot day-ahead · ENTSO-E

Prezz attwali

164.57€/MWh

Medja 24s

156.5€/MWh

−25.2 %vs. ilbieraħ

Min 24s

117.9€/MWh

Mass 24s

219.2€/MWh

Sehem rinnovabbli

89%

Sehem nukleari

0%

Sehem fossili

9%

Graff tal-prezzijiet

Taħlita tal-ġenerazzjoni attwali

Riħ (baħar): 33.3% (1,128 MW)
Riħ (art): 32.2% (1,091 MW)
Bijomassa: 20.7% (702 MW)
Faħam iebes: 6.4% (216 MW)
Solari: 2.6% (87 MW)
Skart: 2.6% (87 MW)
Gass naturali: 2.1% (70 MW)
Żejt: 0.1% (4 MW)
Riħ (baħar)33.3%
Riħ (art)32.2%
Bijomassa20.7%
Faħam iebes6.4%
Solari2.6%
Skart2.6%
Gass naturali2.1%
Żejt0.1%

Total: 3.4 GW

Il-prezz bl-ingrossa attwali tal-elettriku fi id-Danimarka (West) huwa 164.57 EUR/MWh (16.46 ċ/kWh). Fl-aħħar 24 siegħa, il-prezzijiet varjaw bejn 117.9 u 219.2 EUR/MWh, b'medja ta' 156.5 EUR/MWh.

Il-ġenerazzjoni tal-elettriku fi Denmark West bħalissa tikkonsisti minn 89% sorsi rinnovabbli, 0% nukleari u 9% fjuwils fossili. It-taħlita tal-ġenerazzjoni tinfluwenza direttament il-prezzijiet bl-ingrossa — siegħat b'ġenerazzjoni għolja mir-riħ u mix-xemx ġeneralment ikollhom prezzijiet aktar baxxi, filwaqt li l-impjanti tal-gass waqt id-domanda massima jgħollu l-prezzijiet.

FAQ

Għaliex il-prezzijiet bl-ingrossa jinbidlu kull siegħa?
L-elettriku ma jistax jinħażen ekonomikament fuq skala kbira, għalhekk il-provvista trid tlaħħaq mad-domanda f'ħin reali. Kull siegħa jkollha kundizzjonijiet differenti: id-domanda tkun baxxa matul il-lejl u għolja fil-perjodi massimi ta' filgħodu u filgħaxija. Il-ġenerazzjoni mix-xemx tilħaq il-quċċata f'nofsinhar, ir-riħ ivarja skont it-temp. Il-prezz jirrifletti dan il-bilanċ orarju — meta l-provvista tkun abbundanti (nofsinhar xemxi, riħ qawwi), il-prezzijiet jinżlu. Meta l-impjanti tal-gass iridu jaħdmu biex jissodisfaw id-domanda massima, il-prezzijiet jogħlew ħafna. Għalhekk tara bidliet daqstant drammatiċi fi ġurnata waħda.
X'jinfluwenza speċifikament il-prezz f'din iż-żona tal-offerti?
Kull żona tal-offerti għandha prezz uniku bbażat fuq il-bilanċ lokali bejn provvista u domanda u l-kapaċità ta' interkonnessjoni maż-żoni tal-viċin. Fatturi ewlenin għal din iż-żona jinkludu: il-kapaċità ta' ġenerazzjoni installata (xemx, riħ, nukleari, gass, idroelettriku), il-kundizzjonijiet tat-temp li jaffettwaw l-output rinnovabbli, ix-xejriet ta' domanda (attività industrijali, ħtiġijiet ta' tisħin/tkessiħ), il-kapaċità disponibbli ta' importazzjoni/esportazzjoni permezz ta' interkonnessjonijiet transkonfinali, u l-prezzijiet tal-fjuwil (speċjalment il-gass naturali, li spiss jistabbilixxi l-prezz marġinali).
Jistgħu l-konsumaturi jibbenefikaw minn prezzijiet baxxi bl-ingrossa?
Iva, dejjem aktar. Ħafna pajjiżi Ewropej issa joffru tariffi dinamiċi tal-elettriku li jgħaddu l-prezzijiet bl-ingrossa lill-konsumaturi (b'miżjud għar-rati tan-netwerk u t-taxxi). F'ġranet bi prezzijiet bl-ingrossa negattivi, il-konsumaturi b'tariffi dinamiċi jistgħu effettivament jitħallsu biex jikkonsmaw l-elettriku. Madankollu, il-maġġoranza tad-djar għadhom fuq kuntratti ta' prezz fiss fejn il-prezz bl-ingrossa għandu biss effett indirett u ttardjat — ġeneralment rifless fl-aġġustamenti annwali tal-prezz mill-fornitur.

Sors: ENTSO-E · Aġġornat kull siegħa