Prezz bl-ingrossa f{zone}

NL · Prezzijiet spot day-ahead · ENTSO-E

Prezz attwali

190.26€/MWh

Medja 24s

180.1€/MWh

−15.3 %vs. ilbieraħ

Min 24s

103.3€/MWh

Mass 24s

307.1€/MWh

Sehem rinnovabbli

49%

Sehem nukleari

6%

Sehem fossili

41%

Graff tal-prezzijiet

Taħlita tal-ġenerazzjoni attwali

Riħ (baħar): 43.5% (3,466 MW)
Faħam iebes: 31.5% (2,514 MW)
Gass naturali: 9.7% (770 MW)
Nukleari: 6% (476 MW)
Riħ (art): 5.2% (418 MW)
Oħrajn: 3.1% (251 MW)
Skart: 0.9% (72 MW)
Bijomassa: 0.1% (6 MW)
Riħ (baħar)43.5%
Faħam iebes31.5%
Gass naturali9.7%
Nukleari6%
Riħ (art)5.2%
Oħrajn3.1%
Skart0.9%
Bijomassa0.1%

Total: 8.0 GW

Il-prezz bl-ingrossa attwali tal-elettriku fi in-Netherlands huwa 190.26 EUR/MWh (19.03 ċ/kWh). Fl-aħħar 24 siegħa, il-prezzijiet varjaw bejn 103.3 u 307.1 EUR/MWh, b'medja ta' 180.1 EUR/MWh.

Il-ġenerazzjoni tal-elettriku fi Netherlands bħalissa tikkonsisti minn 49% sorsi rinnovabbli, 6% nukleari u 41% fjuwils fossili. It-taħlita tal-ġenerazzjoni tinfluwenza direttament il-prezzijiet bl-ingrossa — siegħat b'ġenerazzjoni għolja mir-riħ u mix-xemx ġeneralment ikollhom prezzijiet aktar baxxi, filwaqt li l-impjanti tal-gass waqt id-domanda massima jgħollu l-prezzijiet.

FAQ

Għaliex il-prezzijiet bl-ingrossa jinbidlu kull siegħa?
L-elettriku ma jistax jinħażen ekonomikament fuq skala kbira, għalhekk il-provvista trid tlaħħaq mad-domanda f'ħin reali. Kull siegħa jkollha kundizzjonijiet differenti: id-domanda tkun baxxa matul il-lejl u għolja fil-perjodi massimi ta' filgħodu u filgħaxija. Il-ġenerazzjoni mix-xemx tilħaq il-quċċata f'nofsinhar, ir-riħ ivarja skont it-temp. Il-prezz jirrifletti dan il-bilanċ orarju — meta l-provvista tkun abbundanti (nofsinhar xemxi, riħ qawwi), il-prezzijiet jinżlu. Meta l-impjanti tal-gass iridu jaħdmu biex jissodisfaw id-domanda massima, il-prezzijiet jogħlew ħafna. Għalhekk tara bidliet daqstant drammatiċi fi ġurnata waħda.
X'jinfluwenza speċifikament il-prezz f'din iż-żona tal-offerti?
Kull żona tal-offerti għandha prezz uniku bbażat fuq il-bilanċ lokali bejn provvista u domanda u l-kapaċità ta' interkonnessjoni maż-żoni tal-viċin. Fatturi ewlenin għal din iż-żona jinkludu: il-kapaċità ta' ġenerazzjoni installata (xemx, riħ, nukleari, gass, idroelettriku), il-kundizzjonijiet tat-temp li jaffettwaw l-output rinnovabbli, ix-xejriet ta' domanda (attività industrijali, ħtiġijiet ta' tisħin/tkessiħ), il-kapaċità disponibbli ta' importazzjoni/esportazzjoni permezz ta' interkonnessjonijiet transkonfinali, u l-prezzijiet tal-fjuwil (speċjalment il-gass naturali, li spiss jistabbilixxi l-prezz marġinali).
Jistgħu l-konsumaturi jibbenefikaw minn prezzijiet baxxi bl-ingrossa?
Iva, dejjem aktar. Ħafna pajjiżi Ewropej issa joffru tariffi dinamiċi tal-elettriku li jgħaddu l-prezzijiet bl-ingrossa lill-konsumaturi (b'miżjud għar-rati tan-netwerk u t-taxxi). F'ġranet bi prezzijiet bl-ingrossa negattivi, il-konsumaturi b'tariffi dinamiċi jistgħu effettivament jitħallsu biex jikkonsmaw l-elettriku. Madankollu, il-maġġoranza tad-djar għadhom fuq kuntratti ta' prezz fiss fejn il-prezz bl-ingrossa għandu biss effett indirett u ttardjat — ġeneralment rifless fl-aġġustamenti annwali tal-prezz mill-fornitur.

Sors: ENTSO-E · Aġġornat kull siegħa