Veleprodajna cijena u Njemačka/Luksemburg

DE-LU · Day-ahead spot cijene · ENTSO-E

Trenutna cijena

189.84€/MWh

24h prosjek

184.6€/MWh

−12.4 %vs. jučer

24h min

118.3€/MWh

24h maks

297.5€/MWh

OIE udio

52%

Nuklearni udio

0%

Fosilni udio

41%

Grafikon cijena

Trenutni energetski miks

Vjetar (kopno): 34.7% (15,264 MW)
Lignit: 19.5% (8,602 MW)
Vjetar (more): 15.7% (6,934 MW)
Prirodni plin: 14.5% (6,374 MW)
Kameni ugljen: 5.8% (2,570 MW)
Crpna: 4.3% (1,892 MW)
Protočna: 1.9% (837 MW)
Otpad: 1.8% (795 MW)
Ugljeni plin: 1.1% (468 MW)
Ostalo: 0.5% (207 MW)
Nafta: 0.2% (87 MW)
Akumulacijska: 0% (17 MW)
Solarna: 0% (0 MW)
Vjetar (kopno)34.7%
Lignit19.5%
Vjetar (more)15.7%
Prirodni plin14.5%
Kameni ugljen5.8%
Crpna4.3%
Protočna1.9%
Otpad1.8%
Ugljeni plin1.1%
Ostalo0.5%
Nafta0.2%
Akumulacijska0%
Solarna0%

Total: 44.0 GW

Trenutna veleprodajna cijena električne energije u Njemačka/Luksemburg iznosi 189.84 EUR/MWh (18.98 ct/kWh). U posljednja 24 sata cijene su se kretale od 118.3 do 297.5 EUR/MWh, s prosjekom od 184.6 EUR/MWh.

Proizvodnja električne energije u Germany/Luxembourg trenutno se sastoji od 52 % obnovljivih izvora, 0 % nuklearne energije i 41 % fosilnih goriva. Proizvodni miks izravno utječe na veleprodajne cijene — sati s visokom proizvodnjom iz vjetra i sunca obično donose niže cijene, dok plinske elektrane tijekom vršne potražnje podižu cijene.

FAQ

Zašto se veleprodajne cijene mijenjaju svakog sata?
Električna energija ne može se ekonomično skladištiti u velikim količinama, stoga se ponuda mora u realnom vremenu poklapati s potražnjom. Svaki sat ima različite uvjete: potrošnja je noću niska, a u jutarnjim i večernjim vršnim satima visoka. Proizvodnja iz sunca vrhunac dostiže u podne, vjetar ovisi o vremenu. Cijena odražava ovu satnu ravnotežu — kada je ponuda obilna (sunčano podne, jak vjetar), cijene padaju. Kada plinske elektrane moraju raditi kako bi pokrile vršnu potražnju, cijene skaču. Zato vidimo toliko dramatične oscilacije unutar istog dana.
Što konkretno utječe na cijenu u ovoj tržišnoj zoni?
Svaka tržišna zona ima jedinstvenu cijenu temeljenu na lokalnoj ravnoteži ponude i potražnje te na kapacitetu interkonekcija sa susjednim zonama. Ključni čimbenici za ovu zonu uključuju: instaliranu proizvodnu snagu (sunce, vjetar, nuklearna, plin, hidro), vremenske prilike koje utječu na proizvodnju iz OIE, obrasce potrošnje (industrijska aktivnost, potrebe za grijanjem/hlađenjem), raspoloživi uvozno/izvozni kapacitet putem prekograničnih veza te cijene goriva (posebno prirodnog plina, koji često postavlja graničnu cijenu).
Mogu li potrošači iskoristiti niske veleprodajne cijene?
Da, sve više. Mnoge europske zemlje danas nude dinamičke tarife za struju koje veleprodajne cijene prenose izravno na potrošače (uz naknadu za mrežarine i poreze). U danima s negativnim veleprodajnim cijenama potrošači s dinamičkim tarifama mogu praktički biti plaćeni da troše struju. Međutim, većina kućanstava još uvijek ima ugovore s fiksnom cijenom, gdje veleprodajna cijena ima tek neizravan, odgođen učinak — obično kroz godišnje korekcije cijena opskrbljivača.

Izvor: ENTSO-E · Ažurirano svaki sat