Prezz bl-ingrossa f{zone}

PL · Prezzijiet spot day-ahead · ENTSO-E

Prezz attwali

118.52€/MWh

Medja 24s

151.7€/MWh

−4.8 %vs. ilbieraħ

Min 24s

75.5€/MWh

Mass 24s

264.2€/MWh

Sehem rinnovabbli

25%

Sehem nukleari

0%

Sehem fossili

70%

Graff tal-prezzijiet

Taħlita tal-ġenerazzjoni attwali

Faħam iebes: 38.7% (6,466 MW)
Lignite: 18.8% (3,130 MW)
Riħ (art): 13.3% (2,224 MW)
Gass naturali: 10.7% (1,794 MW)
Solari: 6.5% (1,077 MW)
Oħrajn: 3.2% (529 MW)
Bijomassa: 2.2% (366 MW)
Riħ (baħar): 2.1% (354 MW)
Idro ppumpjata: 1.5% (250 MW)
Żejt: 1% (175 MW)
Gass tal-faħam: 1% (165 MW)
Rinnovabbli oħra: 0.5% (78 MW)
Idro (xmara): 0.4% (62 MW)
Idro (riserva): 0.1% (20 MW)
Faħam iebes38.7%
Lignite18.8%
Riħ (art)13.3%
Gass naturali10.7%
Solari6.5%
Oħrajn3.2%
Bijomassa2.2%
Riħ (baħar)2.1%
Idro ppumpjata1.5%
Żejt1%
Gass tal-faħam1%
Rinnovabbli oħra0.5%
Idro (xmara)0.4%
Idro (riserva)0.1%

Total: 16.7 GW

Il-prezz bl-ingrossa attwali tal-elettriku fi il-Polonja huwa 118.52 EUR/MWh (11.85 ċ/kWh). Fl-aħħar 24 siegħa, il-prezzijiet varjaw bejn 75.5 u 264.2 EUR/MWh, b'medja ta' 151.7 EUR/MWh.

Il-ġenerazzjoni tal-elettriku fi Poland bħalissa tikkonsisti minn 25% sorsi rinnovabbli, 0% nukleari u 70% fjuwils fossili. It-taħlita tal-ġenerazzjoni tinfluwenza direttament il-prezzijiet bl-ingrossa — siegħat b'ġenerazzjoni għolja mir-riħ u mix-xemx ġeneralment ikollhom prezzijiet aktar baxxi, filwaqt li l-impjanti tal-gass waqt id-domanda massima jgħollu l-prezzijiet.

FAQ

Għaliex il-prezzijiet bl-ingrossa jinbidlu kull siegħa?
L-elettriku ma jistax jinħażen ekonomikament fuq skala kbira, għalhekk il-provvista trid tlaħħaq mad-domanda f'ħin reali. Kull siegħa jkollha kundizzjonijiet differenti: id-domanda tkun baxxa matul il-lejl u għolja fil-perjodi massimi ta' filgħodu u filgħaxija. Il-ġenerazzjoni mix-xemx tilħaq il-quċċata f'nofsinhar, ir-riħ ivarja skont it-temp. Il-prezz jirrifletti dan il-bilanċ orarju — meta l-provvista tkun abbundanti (nofsinhar xemxi, riħ qawwi), il-prezzijiet jinżlu. Meta l-impjanti tal-gass iridu jaħdmu biex jissodisfaw id-domanda massima, il-prezzijiet jogħlew ħafna. Għalhekk tara bidliet daqstant drammatiċi fi ġurnata waħda.
X'jinfluwenza speċifikament il-prezz f'din iż-żona tal-offerti?
Kull żona tal-offerti għandha prezz uniku bbażat fuq il-bilanċ lokali bejn provvista u domanda u l-kapaċità ta' interkonnessjoni maż-żoni tal-viċin. Fatturi ewlenin għal din iż-żona jinkludu: il-kapaċità ta' ġenerazzjoni installata (xemx, riħ, nukleari, gass, idroelettriku), il-kundizzjonijiet tat-temp li jaffettwaw l-output rinnovabbli, ix-xejriet ta' domanda (attività industrijali, ħtiġijiet ta' tisħin/tkessiħ), il-kapaċità disponibbli ta' importazzjoni/esportazzjoni permezz ta' interkonnessjonijiet transkonfinali, u l-prezzijiet tal-fjuwil (speċjalment il-gass naturali, li spiss jistabbilixxi l-prezz marġinali).
Jistgħu l-konsumaturi jibbenefikaw minn prezzijiet baxxi bl-ingrossa?
Iva, dejjem aktar. Ħafna pajjiżi Ewropej issa joffru tariffi dinamiċi tal-elettriku li jgħaddu l-prezzijiet bl-ingrossa lill-konsumaturi (b'miżjud għar-rati tan-netwerk u t-taxxi). F'ġranet bi prezzijiet bl-ingrossa negattivi, il-konsumaturi b'tariffi dinamiċi jistgħu effettivament jitħallsu biex jikkonsmaw l-elettriku. Madankollu, il-maġġoranza tad-djar għadhom fuq kuntratti ta' prezz fiss fejn il-prezz bl-ingrossa għandu biss effett indirett u ttardjat — ġeneralment rifless fl-aġġustamenti annwali tal-prezz mill-fornitur.

Sors: ENTSO-E · Aġġornat kull siegħa