Preț angro în Germania/Luxemburg

DE-LU · Prețuri spot day-ahead · ENTSO-E

Preț actual

189.84€/MWh

Medie 24h

184.6€/MWh

−12.4 %vs. ieri

Min 24h

118.3€/MWh

Max 24h

297.5€/MWh

Cota regenerabilă

52%

Cota nucleară

0%

Cota fosilă

41%

Grafic prețuri

Mixul actual de generare

Eoliană (uscat): 34.7% (15,264 MW)
Lignit: 19.5% (8,602 MW)
Eoliană (mare): 15.7% (6,934 MW)
Gaz natural: 14.5% (6,374 MW)
Cărbune: 5.8% (2,570 MW)
Pompaj: 4.3% (1,892 MW)
Hidro (cursul apei): 1.9% (837 MW)
Deșeuri: 1.8% (795 MW)
Gaz de cărbune: 1.1% (468 MW)
Altele: 0.5% (207 MW)
Petrol: 0.2% (87 MW)
Hidro (lac): 0% (17 MW)
Solară: 0% (0 MW)
Eoliană (uscat)34.7%
Lignit19.5%
Eoliană (mare)15.7%
Gaz natural14.5%
Cărbune5.8%
Pompaj4.3%
Hidro (cursul apei)1.9%
Deșeuri1.8%
Gaz de cărbune1.1%
Altele0.5%
Petrol0.2%
Hidro (lac)0%
Solară0%

Total: 44.0 GW

Prețul angro actual al energiei electrice în Germania/Luxemburg este de 189.84 EUR/MWh (18.98 ct/kWh). În ultimele 24 de ore, prețurile au variat între 118.3 și 297.5 EUR/MWh, cu o medie de 184.6 EUR/MWh.

Producția de energie electrică în Germany/Luxembourg este în prezent compusă din 52% surse regenerabile, 0% nucleară și 41% combustibili fosili. Mixul de producție influențează direct prețurile angro — orele cu producție ridicată din eolian și solar au de obicei prețuri mai mici, în timp ce funcționarea centralelor pe gaz în orele de vârf împinge prețurile în sus.

FAQ

De ce se modifică prețurile angro în fiecare oră?
Energia electrică nu poate fi stocată economic la scară largă, așadar oferta trebuie să egaleze cererea în timp real. Fiecare oră are condiții diferite: noaptea consumul este scăzut, iar la vârfurile de dimineață și seară este ridicat. Producția solară atinge maximul la prânz, vântul variază în funcție de vreme. Prețul reflectă acest echilibru orar — când oferta este abundentă (amiază însorită, vânt puternic), prețurile scad. Când centralele pe gaz trebuie să intre în funcțiune pentru a acoperi vârful de consum, prețurile urcă brusc. De aceea vedem fluctuații atât de pronunțate în decursul unei singure zile.
Ce influențează în mod specific prețul în această zonă de ofertare?
Fiecare zonă de ofertare are un preț propriu bazat pe echilibrul local între cerere și ofertă și pe capacitatea de interconectare cu zonele vecine. Factorii principali pentru această zonă includ: capacitatea de producție instalată (solar, eolian, nuclear, gaz, hidro), condițiile meteo care afectează producția regenerabilă, tiparele de consum (activitatea industrială, nevoile de încălzire/răcire), capacitatea de import/export disponibilă prin interconexiunile transfrontaliere și prețurile combustibililor (în special al gazului natural, care adesea stabilește prețul marginal).
Pot consumatorii beneficia de prețuri angro scăzute?
Da, din ce în ce mai mult. Multe țări europene oferă acum tarife dinamice la electricitate, care transferă prețurile angro direct către consumator (plus taxele de rețea și impozitele). În zilele cu prețuri angro negative, consumatorii cu tarife dinamice pot fi practic plătiți pentru a consuma electricitate. Totuși, majoritatea gospodăriilor sunt încă pe contracte cu preț fix, unde prețul angro are doar un efect indirect și întârziat — de regulă reflectat în ajustările anuale de preț ale furnizorului.

Sursă: ENTSO-E · Actualizat la fiecare oră